2024. március 29., péntek

Áder János: Szigetvár védői példát mutattak az egész világnak

Kolinda Grabar-Kitarović: Horvátországban Zrínyi Miklós nevét büszkeséggel ejtik ki

Felavatták a Szigetvár 1566-os védőinek tiszteletére emelt szoborcsoportot a szigetvári várban szerdán, az ünnepségen részt vett Áder János magyar és Kolinda Grabar-Kitarović horvát államfő, valamint Veysi Kaynak török miniszterelnök-helyettes.

A magyar kormányfő katonai tiszteletadással fogadta a Szigetvárra érkező Kolinda Grabar-Kitarovićot (Fotó: MTI)

A magyar kormányfő katonai tiszteletadással fogadta a Szigetvárra érkező Kolinda Grabar-Kitarovićot (Fotó: MTI)

Áder János köztársasági elnök Szabó Tamás Munkácsy-díjas szobrászművésznek a hadvezért és katonáinak tömegét ábrázoló alkotásánál hangsúlyozta: Zrínyi Miklós 450 évvel ezelőtt megmutatta, hogy az áldozat sosem hiábavaló és a legnagyobb csatákat nem a fegyverek, hanem jellemek és erények vívják.

Zrínyi Miklós az ostrom napján tudta, Szigetvár nemcsak a haza végvára, de utolsó bástyája mindannak, ami számára érték – fogalmazott az államfő. A hadvezér tudta azt is, hogy a vár falainál sokkal többet és fontosabbat kell megvédenie: a királyt, a hazát, amelyet ősei is hősiesen védelmeztek, a földet, amely otthonául szolgált és a keresztény népközösséget, az európai hagyományokat is. Védte az örökséget, amelybe beleszületett, amellyel azonosnak vallotta magát, büszke horvát volt és igaz magyar hazafi: benne a kettő mindig békében megfért egymással – jelentette ki az államfő.

Áder János kiemelte, hogy Szigetvár hős védői elestek, de példát mutattak az egész világnak. „Így lett bukás helyett megdicsőülés Szigetvár eleste, amikor egy maroknyi magyar és horvát vitéz életét adta azokért az értékekért, melyek ma is európaiságunk alapját jelentik.”

Kolinda Grabar-Kitarović horvát államfő rendkívüli jelentőségű hőstettnek nevezte a hadvezér és a magyar–horvát védők 450 évvel ezelőtt tanúsított helytállását. Az ostrom Európa-szerte csodálatot váltott ki, hiszen bizonyossá vált: meg lehet állítani az oszmán hatalmat a Bécs felé vezető úton, és gátat lehet szabni a török észak felé terjeszkedésének – fogalmazott.

A horvát államfő megjegyezte: Horvátországban Zrínyi Miklós nevét büszkeséggel ejtik ki, ha áldozatvállalásról van szó, a hadvezér számos neves horvát művészt megihletett, közterületeket és a legmagasabb kitüntetést is róla nevezték el.

Az ünnepség a Török–Magyar Barátság Parkban folytatódott, ahol Veysi Kaynak török miniszterelnök-helyettes azt mondta: a török és a magyar azon kevés nép közé tartozik, amelyeknek sikerült a történelemben megélt ellentéteket egységgé alakítaniuk. A történelemből nem ellenségeskedést, hanem békét, testvériséget és barátságot tudtak teremteni, ehhez nagyban hozzájárult az oszmán birodalom is – tette hozzá.

A politikus szavai szerint „azokat a területeket, ahol az oszmán birodalom terjeszkedett, nem elfoglalta, nem legyőzte, hanem oda érkezett, a hódítása alá eső területeken nem tiltotta be az ott élők vallását, nyelvét és az oszmánok sohasem követtek el népirtást”.

A szigetvári szoboravató után a magyar és a horvát államfő Pécsre látogatott, ahol a horvát nyelvű Miroslav Krleža Oktatási Központban az Országos Horvát Önkormányzat fenntartásában lévő intézmények vezetőivel zárt ajtók mögött egyeztettek a magyarországi horvát oktatási intézményrendszer további fejlesztéséről.

Ezt követően a horvátországi Karancsra látogattak. A drávaszögi faluban Áder János magyar, Kolinda Grabar-Kitarović horvát államfő, valamint Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár részt vettek a magyar állami segítséggel felújított helyi református templom ünnepi felavatásán.