2024. április 25., csütörtök

Megkezdődött a parlagfűszezon

Az idén 46,1 millió forint jut Magyarországon a növény elleni védekezésre

Az idén 46,1 millió forintot fordítanak a költségvetésből parlagfű elleni védekezésre – derült ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Oláh Lajos független országgyűlési képviselő kérdéseire adott írásbeli válaszaiból.

Az Országos Közegészségügyi Központ Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának munkatársa méréshez kiveszi a pollendobot az intézmény tetején lévő pollencsapdából (Fotó: MTI)

Az Országos Közegészségügyi Központ Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának munkatársa méréshez kiveszi a pollendobot az intézmény tetején lévő pollencsapdából (Fotó: MTI)

A parlament honlapján kedden közzétett több miniszteri válasz szerint közvetlen uniós forrás nem áll rendelkezésre parlagfű-mentesítésre, de a Vidékfejlesztési program több alprogramja is közvetett támogatást nyújt a gazdálkodóknak a fenntartható, parlagfű-mentes termesztési módszerek alkalmazására és fejlesztésre.

A válaszok szerint a tárca kiemelt figyelmet fordít a prevencióra, az egészségmegőrzésre, hogy a levegőben csökkenjen az allergiát okozó pollenkoncentráció.

Kiemelte: az országos tapasztalatok szerint tavaly a parlagfű pollenkoncentrációja az előző évinél kedvezőbben alakult, mivel azzal ellentétben nem érte el a pollenkoncentráció az extrém magas riasztási szintet.

Folytatják a riasztási rendszer kiépítését

Tavaly külterületen a földhivatalok 3,5 millió hektár mezőgazdasági területet ellenőriztek, és 3492 hektár nagyságú parlagfűvel fertőzött foltot derítettek fel. Külterületen 1362 hektáron kellett közérdekű védekezést elrendelni, és több mint 76 millió forint növényvédelmi bírságot szabtak ki.

A miniszter hozzátette: belterületen 57 ezer négyzetméter parlagfűvel fertőzött területet derítettek fel, és csaknem 3 millió forint bírságot szabtak ki. A parlagfű pollenszámának drasztikus visszaszorítása érdekében az előző évekhez hasonlóan folytatják a munkát, amiben minden földtulajdonos és földhasználó közreműködésére számítanak.

Közölte: az idén is folytatja az Országos Környezet-egészségügyi Igazgatóság a parlagfű pollenriasztási rendszer kiépítését a szlovákiai állomásadatok integrálásával, illetve a pannon biogeográfiai régióra készülő térkép fejlesztésével.

Nőtt a parlagfű pollenkoncentrációja

Nőtt a parlagfű pollenkoncentrációja az utóbbi években, ami a kevésbé érzékeny személyeknél is tüneteket válthat ki, így ők is egyre jobban érintettek lehetnek – mondta Nékám Kristóf allergológus az M1 aktuális csatornán vasárnap reggel.

Hozzátette, az utóbbi években mért maximum pollenszám köbméterenként 1600-1700-ra nőtt a korábbi 1000–1600-ról.

Elmondta, augusztus közepétől-végétől, szeptember végéig tart a főbb parlagfűszezon, az allergia főbb tünetei ekkor szemviszketés, könnyezés, orrdugulás. Sok allergiában szenvedő személy tünetei fordulhatnak át asztmába is, ha nem kap megfelelő kezelést – tette hozzá.

Kitért arra, július végén már csak a tüneti kezelés működik, a kezdő allergiásoknak jó az antihisztamin-készítmény, súlyosabb tünetekkel azonban a helyileg alkalmazandó szteroidok a legjobb gyulladáscsökkentők a legkisebb mennyiségben, amelyek azonnal hatnak.

Az allergológus szerint az immunterápia is segíthet, ennek során például parlagfűvel, házipor-atkával szembeni, kisiklott immunválaszt visszatereli a normális mederbe. Ez a betegek 50 százalékánál működik, azonban 3-4 éven keresztül kell adagolni, drágább és kényelmetlenebb az alkalmazása, mint a gyógyszeres kezelésnek – fejtette ki.