2024. április 25., csütörtök
SZENT MÁRTON-EMLÉKÉV

Szent Márton-találkozó Szombathelyen

Ünnepi szentmisével kezdődött meg szombaton Szombathelyen a Szent Márton-emlékév legnagyobb egyházi eseménye, a kétnapos Szent Márton-találkozó, amelyre több mint húszezer résztvevőt, zarándokot, fiatalokat és családokat vártak a szervezők a Kárpát-medencéből. A rendezvényen jelen volt Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is.

A Szent Márton-találkozó szabadtéri ünnepi szentmiséje a szombathelyi Emlékmű-dombon

A Szent Márton-találkozó szabadtéri ünnepi szentmiséje a szombathelyi Emlékmű-dombon

Az ünnepi szentmisét, amelyet több ezer hívő részvételével a szombathelyi Emlékmű-dombon tartottak, Ferenc pápa személyes küldötte, Dominik Duka prágai bíboros-érsek celebrálta. A liturgikus eseményen részt vett Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius, a szertartásba bekapcsolódott a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia csaknem minden tagja.
Az ünnepi szentmisén Dominik Duka szentbeszédében kiemelte: Márton volt az első, aki Isten és az emberek iránti szolgálatával érte el a szentséget. Katonacsaládba született, egy római tiszt fia volt, a neve is erre utal. Mars a rómaiak hadistene volt, Szent Márton azonban a béke követeként és segítőként vonult be a történelembe, figyelmességével és a felebarátai iránti szerető szolgálattal tüntette ki magát – mondta. Dominik Duka homíliájában úgy fogalmazott: Márton, ez a hitvalló, az első nem vértanú szent, életszentségében azonban lényeges szerepet játszik a felebarát szolgálata, amelyet mi karitásznak hívunk. „Élete példájából választ kaphatunk arra a kérdésre is, vajon lehetséges-e, hogy ebbe a szolgálatba manapság egyházunkban” olyan meg nem keresztelt, elkötelezett emberek is bekapcsolódjanak, akik lojálisak a keresztény felebaráti szeretet eszményéhez – hangsúlyozta Dominik Duka, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy „az irgalmasság rendkívüli évében vagyunk”. Szólt arról is, hogy Ferenc pápa szerint bonyolult helyzetben élünk, „helyzetünket lassacskán közelítő háborús konfliktusnak” nevezi, de szerinte a helyzet tanít minket. „A békéhez és a boldog élethez vezető út azt jelenti számunkra, hogy készen kell állnunk a segítségnyújtásra, ugyanakkor ne felejtsük el a múltért való felelősségünket sem, hogy így hitünket szabadságban és kölcsönös tiszteletben élhessük a jövőben is” – fejezte be prédikációját a prágai bíboros-érsek.
A Magyar Országgyűlés elnöke szerint veszélyben vannak azok a keresztény értékek, amelyek Európát létrehozták és ma is összetartják. Kövér László erről a szombathelyi Szent Márton-találkozón beszélt újságíróknak szombaton. Úgy fogalmazott: ha Szent Márton életútjára tekintünk, azt látjuk, hogy ő nemcsak egyházi ember volt, nemcsak az evangéliumot hirdette, hanem annak a folyamatnak is a részese volt, amely Európát mint közösséget létrehozta, a kereszténység alapjaira állította. Ma, 1700 évvel Szent Márton születése, és kétezer évvel a kereszténység világhódító útjának elindulása után úgy tűnik, hogy az az Európa, amely a kereszténységből merítette erejét, erre építette fel civilizációját, mintha megfeledkezne saját alapjairól – mondta. Ha pedig szánt szándékkal szedik fel és rombolják az alapokat, akkor Európának nem lesz hosszú jövője – jegyezte meg a kormánypárti politikus.

Szombaton – mások mellett – Böjte Csaba ferences szerzetes és Zacher Gábor toxikológus tartott előadást. Vasárnap délelőtt a székesegyházban Veres András megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke celebrált szentmisét. A főpásztor ezen a szentmisén búcsúzott a szombathelyi hívőktől, hiszen ezután Győrben folytatja püspöki munkáját.