2024. április 20., szombat
LABDARÚGÓ-EB

Kleinheisler a csoportkör álomcsapatában

Kleinheisler László bekerült az Eb-csoportkör álomcsapatába a francia L’Equipe sportnapilap összeállításában. A magyar válogatott 22 éves középpályását a lap már az első forduló legjobbjai közé is beválasztotta. Kleinheisler az osztrákok ellen (2:0) kezdőként 79 percet töltött a pályán, az Izland elleni találkozót (1:1) végigjátszotta, a Portugáliával szembeni meccset (3:3) viszont csak a kispadról nézte. A L’Equipe cikke kiemeli, hogy a német Werder Bremen játékosa gólpasszt adott az osztrákok ellen, illetve mérkőzésenként átlagosan 3 kapura lövése és 3,5 kiharcolt szabadrúgása volt.

Az Eb-csoportkör álomcsapata (a L’Equipe szerint): McGovern (északír), Meunier (belga), Verthongen (belga), Schär (svájci), Hummels (német), Kleinheisler, Modrić (horvát), Kanté (francia), Krychowiak (lengyel), Perišić (horvát), Bale (walesi).

Gera gólja a top tízben

Gera Zoltán szerdai gólja bekerült az Eb-csoportkör tíz legszebb találata közé az európai szövetség (UEFA) szavazásán. A szerdai Magyarország–Portugália találkozó 19. percében egy magyar szögletet követően a portugálok kifejelték a labdát, a tizenhatos vonalán a kapu felé álló Nani hátracsúsztatta, éppen Gera Zoltánhoz, aki mellel maga elé tette, majd 22 méterről a kapu bal alsó sarkába bombázta. A magyar válogatott ezzel szerezte meg a vezetést a 3:3-as döntetlennel záruló mérkőzésen.

Az UEFA holnapjának látogatói szombaton 11 óráig szavazhatnak az általuk legszebbnek tartott gólra a tíz jelölt közül.

Az Eb-csoportkör 10 legszebb gólja (az UEFA.com szerint):

Gera Zoltán: Magyarország–Portugália 3:3, 19. perc (1:0)

Álvaro Morata (spanyol): Horvátország–Spanyolország 2:1, 7. perc (0:1)

Álvaro Morata: Spanyolország–Törökország 3:0, 48. perc (3:0)

Bastian Schweinsteiger (német): Németország–Ukrajna 2:0, 90+2. perc (2:0)

Cristiano Ronaldo (portugál): Magyarország–Portugália 3:3, 50. perc (2:2)

Dimitri Payet (francia): Franciaország–Románia 2:1, 89. perc (2:1)

Emanuele Giaccherini (olasz): Olaszország–Belgium 2:0, 32. perc (1:0)

Luka Modrić (horvát): Horvátország–Törökország 1:0, 41. perc (1:0)

Marek Hamšík (szlovák): Szlovákia–Oroszország 2:1, 45. perc (2:0)

Romelu Lukaku (belga): Belgium–Írország 3:0, 70. perc (3:0)

Magyarország a negyedik csoportelső egy győzelemmel

A magyar válogatott óriási teljesítményt produkált az Eb-n, Ausztriát legyőzte, Izlanddal és Portugáliával döntetlent játszott, és csoportelsőként zárta a csoportkört. A kvartett kiegyensúlyozottságát jelzi, hogy a magyar csapat egy győzelemmel és két döntetlennel is első tudott lenni. Az Eb-történelemben korábban ez mindössze három csapatnak sikerült.

Az Eb-ken 1980 óta rendeznek csoportkört, a mostani a tizedik olyan torna, amelyen a kieséses szakaszt csoportküzdelmek előzik meg. Hasonló (1–2–0-s) mérleggel 1980-ban Olaszországban a belgák, 1984-ben Franciaországban a spanyolok, 2004-ben Portugáliában pedig a svédek lettek csoportelsők. A most zajló kontinenstornán egyedül Magyarország lett csoportelső ilyen mérleggel.

Az olasz és a magyar kapitány rotált a legtöbbet

Csak két olyan válogatott akad az Eb-mezőnyben, amelyben a csoportkör során minden mezőnyjátékos lehetőséget kapott: Olaszország és Magyarország. A legtöbb játékost, a 23-as keretből 22 futballistát Antonio Conte olasz kapitány vetett be, aki mezőnyjátékosokon kívül egy cserekapust is játékba küldött, Gianluigi Buffon helyén Írország ellen Salvatore Sirigu védett.

Magyar oldalon a két cserekapus, Dibusz Dénes és Gulácsi Péter kivételével mindenkinek jutott játékperc, úgy is fogalmazhatnánk, hogy rotációban eddig Bernd Storck és Conte viszik a prímet – az eredmények alátámasztják a keretbe vetett bizalmukat. A legkevesebb játékost (15 mezőnyjátékos és 1 kapus) Németország, Franciaország, Svájc és Svédország küldte eddig pályára a kontinenstornán.