2024. április 25., csütörtök
PEDAGÓGUSTÜNTETÉSEK

A szabad oktatásért tiltakoztak

A pedagógusok Budapesten is szabad oktatást követelve tartottak tüntetést (Fotó-MTI – Mohai Balázs)

Budapest mellett demonstrációt tartottak Békéscsabán, Győrben, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsett és Szegeden is. Budapesten a Tanítanék Mozgalom és a Civil Közoktatási Platform hirdetett „bizonyítványosztó” demonstrációt, amelynek részvevői a Március 15. térről a Várkert bazárhoz vonultak. A tüntetéshez csatlakozott a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is. A tanévzáróként meghirdetett rendezvényen a kormányfő, az oktatási irányítás és a Fidesz több vezető politikusának tevékenységét is elégtelen osztályzattal értékelték. Pukli István, a budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatója azt mondta, hogy a kormány átvágta a pedagógusokat. Törley Katalin, a mozgalom képviseletében úgy vélte, hogy a kormány nem tárgyalni és együttműködni akar, hanem uralkodni és harcolni. Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke ismét szóvá tette, hogy a köznevelési törvény módosításába nem kerültek bele azok a pontok, amelyekről hosszasan egyeztettek.
Az oktatási államtitkárság a tiltakozásra reagáló közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a pedagógusok többsége a párbeszédben hisz, nem az utcai akciókban és politikai hergelésben. Kiemelték, a pedagógusok többsége mára már arra is ráébredt, hogy bizonyos kormányellenes erők csak ki akarják használni őket. Különösen felháborító, hogy azok akarják mindig utcára vinni a pedagógusokat, akik rendszeresen elutasították a párbeszéd lehetőségét és a kormány meghívását a köznevelési kerekasztalhoz, amely a pedagógusokról és a gyermekekről szóló párbeszéd legeredményesebb fóruma – írták állásfoglalásukban.
A Fidesz-frakció szerint a pedagógusok többsége felismerte, hogy csak fel akarják őket használni azok, akik sorra visszautasították a párbeszédet a kormánnyal, a tárgyalások helyett pedig politikai tüntetéseket és utcai akciókat szerveznek. Hangsúlyozták, a baloldal kormányzása alatt mindig csak elvette a pénzt az oktatástól, eladósította és csaknem csődbe vitte az iskolákat fenntartó önkormányzatokat, több száz iskolát zártak be, és több ezer tanárt tettek az utcára.
Az ellenzéki csoportosulás képviselői azonban kiálltak a tiltakozó pedagógusok mellett. Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője a demonstráció előtt azt mondta, támogatják a megmozdulást, mert úgy gondolják, hogy a tárgyalóasztal mellett nem lehet hinni a Fidesznek, Magyarországnak „csak és kizárólag az utcán és tereken kell tudnia megfogalmazni követeléseit”. Míg a Fidesz úgy gondolja, hogy az oktatás kizárólag a hatalomért van, addig a szocialisták szerint az oktatásnak a gyerekek érdekeire kell tekintettel lennie – fejtette ki a szocialista politikus. A Magyar Liberális Párt (MLP) ügyvezetője szintén úgy vélte, hogy a kormány elégtelenre vizsgázott oktatásügyben, Bősz Anett ezért tanszabadságot, decentralizációt, valamint egy önálló oktatási minisztérium felállítását sürgette.