2024. március 29., péntek

Csihi-puhi a török parlamentben

Ismét verekedés tört ki a török parlamentben hétfőn, amikor a képviselők mentelmi jogának eltörléséről szóló javaslatról vitáztak - jelentette a Dogan török hírügynökség.

A leendő alkotmányt megalkotó parlamenti bizottság ülésén a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) politikusai különböztek össze a kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) tagjaival.

Volt, aki vizespalackot dobott képviselőtársához a terem egyik végéből a másikba, míg mások a közelharcot részesítették előnyben. A téma ezúttal is a parlamenti képviselők mentelmi jogának eltörléséről szóló alkotmánymódosítási javaslat volt.

A változtatást a kormány szeretné elérni, mivel Recep Tayyip Erdogan török elnök azzal vádolja a kurdbarát pártot és annak vezetőit, hogy azok kapcsolatban állnak a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű terrorszervezettel.

A feszültséget hétfőn az szította, hogy Bekir Bozdag igazságyügyi miniszter bírálta a legutóbbi erőszakos megnyilvánulásokat. Mint mondta, a mutatott viselkedés nem méltó képviselőhöz. A verekedést két isztambuli képviselő, Mehmet Metiner az AKP-ból és Garo Paylan a HDP-ből kezdte.

A legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Köztársasági Néppárt (CHP) egyik ankarai képviselője, Murat Emir felállt az egyik asztalra és onnan próbálta meg csitítani kollégáit.
Többen megsérültek, őket kórházba szállították.

Legutóbb múlt szerda este volt hasonló verekedés a török parlamentben. Akkor szintén ebből az okból tört ki a konfliktus, az ülést felfüggesztették és hétfőre halasztották. Szerdán 5 embert kellett orvosi ellátásban részesíteni.

Az alkotmánymódosító javaslat további feszültséget kelt a török-kurd konfliktusban, amely 2 és fél év fegyverszünet után tavaly júliusban robbant ki újra.

A török haderő tavaly december óta átfogó katonai akciót hajt végre a kurd autonómiáért küzdő felkelők ellen az ország délkeleti részében. Az összecsapások során július óta a biztonsági erők több mint 350 tagja vesztette életét, és a PKK mintegy 5400 lázadóját "tették ártalmatlanná". Az 1984 óta tartó konfliktusban már mintegy 40 ezren vesztették életüket.