2024. április 19., péntek

Szemtünetek idős korban

Az egészséges emberi test csodásan összetett és mégis harmonikus működésének ismerete sok orvost változtatott ateistából istenhívővé vagy istenkeresővé. Olvasom a szaklapokban, hogy a legtöbb istentisztelő orvos a szemészek között van.

Nem csoda. Bámulatos ugyan az emberi agy működése is, ennek azonban még csak az alapjait ismerjük, miközben szemünk felépítése, működési elve ma már jól fel van térképezve, s ami nehezen felfogható: hogyan tudott ennyire bonyolult, ennyire tökéletes szervet felépíteni a természet? Nemcsak látásunkat szolgálja, színesben és mélységben, szemünkkel értünk is, és egy némi arcmimika segítségével az emberi tekintetből leolvasható az érzelmek végtelen skálája is. Lelki életünk minden titkának nyilvános kirakata a szem, annak minden rezdülését oly híven tükrözi, felülmúlja a legjobb szókinccsel bíró ember beszédét, megmagyaráz minden viselkedési formát, többet mond akár egy regénnyi terjedelmű magyarázkodásnál. Biztos pont a viselkedés megítélésében, mert a tekintetet nem lehet hamisítani. A gondolatot, ami agyunkban megformálódik, a szemideg minden szépítési lehetőség nélkül közvetíti szemünk világába. Nem hiába mondják, szemünk világa, a lelkünk tükre. De éppen ily hűen tanúskodik testi állapotunkról is. Nincs fájdalmasabb látvány a beteg ember reményt esdeklő tekinteténél, amellyel egy biztató pillantást keres orvosának szemében. És nincs örvendetesebb látvány a gyógyuló ember tekinteténél, amikor életének csodájára újra ráeszmél. Védjük szemünket minden érzékszervünknél jobban, korai felismeréssel látásunk érdekében magunk is sokat tehetünk. Az alábbiakban a hajlott korúak és a 40-45 éven felüliek kevésbé ismert tüneteit foglalom össze, olyanokat, melyek kivétel nélkül mindenkit érintenek, szemben az ismertebb szembetegségekkel, a szürke és a zöld hályoggal.

A HAJLOTTKORÚSÁG TÜNETEI

Legyen bármily tökéletes alkotás műve szemünk világa, ki van téve a kopás és az elhasználtság elkerülhetetlen tüneteinek. Az emberi tudásnak, ez esetben az orvostudománynak köszönhetően ezeket az aggasztó tüneteket, ha megállítani nem is, kompenzálni sikeresen tudjuk, olyan szinten tartva, hogy a késői öregkorban sem képez különösebb életminőségi gátat. Alig múlik el felettünk 40 életév, csökken szemünk alkalmazkodóképessége, és megjelennek az öregszeműség jelei. A szemlencse veszít rugalmasságából, s észrevesszük, hogy olvasáskor a szemünk kifárad, a munkához erősebb fény kell, és egyre távolabb tartjuk az olvasandó szöveget. „Rövid a kezem”, szokás mondani. A rövidlátók ezt szemüvegük levételével korrigálják, mindenki más viszont előbb-utóbb olvasószemüveg beszerzésére kényszerül. Kontaktlencse viselése szintén választható. Jó tudni, hogy többfajta lézeres és egyéb műtéti megoldás is szóba jöhet az öregszeműség korrigálására, ezeknek a beavatkozásoknak a hatása azonban csak átmeneti, ellentétben egyes reklámszövegek állításával.

Szintén 40 éven felett előforduló tünet a szemszárazság. Inkább a változó korhoz közelítő női nemet támadja, de a férfiak sem kivételezettek. Lényegében a könnytermelő mirigyek elégtelen munkája miatt elvékonyodik a szemünket védő könnyfilm rétege, és ez szúró, kellemetlen, „homokszemcse” érzéssel jár. A szem bevörösödik, ha nem jön külső segítség, súlyos következményekkel járó gyulladás lép fel, a szem érzékeny idegsejtjei megsérülhetnek. Ha valaki feszülten figyel, ritkul a normális körülmények között három másodpercenkénti pislogás, elpárolog a védő könnyfilm. A számítógépes munkánál ez okozza a szemszárazság érzetét. Ennek elkerülésére ajánlatos minden órában tíz perc szünetet tartani, ezt a munkavédelmi szabályzat is előírja. Külön veszélyt jelent a légkondicionálás és a monitor együttes hatása, szemünk védelmében, ha lehet, kerüljük ezt a helyzetet. A szemszárazság korrigálására kitűnő műkönnyek és szemgélek állnak rendelkezésünkre, nem árt azonban, ha a könnymirigyek állapotát ellenőrzi a szakember.

VEGYÜK KOMOLYAN!

A szem kisebb-nagyobb bevérzése gyakori jelenség. Rendszerint reggel arra ébredünk, hogy élénkpiros folt jelent meg a szemfehérjén, gyakorta rémülettel töltve el bennünket. Nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni, 80%-ban banális okok állnak a bevérzés hátterében: erőteljes szemdörzsölés, nagyobb súly emelése, szemgyulladás, hosszas monitornézés, alvadásgátló gyógyszer használata, erős fényártalom, székrekedés, szülés, hosszan tartó köhögés – ez mind járhat ártalmatlan bevérzési tünettel. Az ilyen bevérzés gyorsan sárgás színre vált, majd néhány nap múltán felszívódik. Idősebb korban azonban fennáll az érelmeszesedés gyanúja is. Ez esetben a bevérzés többször ismétlődik, s akárcsak az orrvérzések esetében, magas vérnyomásra kell gondolni. Korai és intő jele lehet ez egy vészhelyzetnek, amely jó esetben megelőzi az agyvérzést. Az orvosi segítség kikérése ez esetben elengedhetetlen.

Szemorvoshoz bejutni manapság kész próbatétel, emiatt a fent leírt szemtünetekkel sokan keresnek fel íriszdiagnosztikai rendelőt. A szembogár (pupilla) körüli színes szivárványhártyát nevezzük írisznek. Történtek próbálkozások tudományos magyarázatot leszűrni szemünk színes részének a tanulmányozásából, de mindmáig sikertelenül. Az írisz acélszürkétől a mélyfeketéig terjedő színskálájából kiolvasott egészségügyi mutatók áldoktorai a sarlatánság vagy a kuruzslás szintjén maradtak. Az szemünk világa nem játék. Ha orvos kell a szemünknek, legyen az szemorvos, még ha nehéz is elérni.