2024. április 25., csütörtök

104 ország migránsai jártak Magyarországon

Európa országainak már a kezdetektől alkalmaznia kellett volna azokat a korlátozó intézkedéseket a migránsokkal szemben, amelyeket például most Macedónia bevezetett, és amelyekre a külső határok védelme érdekében a schengeni szabályok szerint lehetőség van – mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, Bakondi György szombaton az M1-en.

Bakondi György arról is beszélt, hogy a genfi egyezmény alapján már Törökországban ellenőrizni kellett volna, ki jogosult a menekültstátuszra.

Magyar rendőrtiszt figyeli a migránsokat a szerb-magyar határon (Fotó: MTI)

Magyar rendőrtiszt figyeli a migránsokat a szerb-magyar határon (Fotó: MTI)

Magyarországon 104 ország állampolgárai haladtak át, nagy részük pedig nem háború, üldöztetés vagy életveszély miatt indult útnak, hanem a gazdasági kilátástalanság miatt egy jobb élet reményében – jelentette ki.

Szlovák elnök: Segítenünk kell, mert sikeresek vagyunk

Segíteni kell az Európába érkező menekülteknek, ugyanakkor a migrációs folyamatot ellenőrizni kell – jelentette ki Andrej Kiska szlovák államfő abban az interjúban, amelyet szombaton este sugárzott a cseh közszolgálati hírtelevízió (CT24). A szlovák köztársasági elnök szerint elsősorban azt kell ellenőrizni, hogy a migránsok között nincsenek-e terroristák vagy bűnözők.

Míg Robert Fico szlovák miniszterelnök határozottan elutasítja a menekültek befogadását, az államfő jóval megértőbb velük szemben. „Mint sikeres országnak, erkölcsi kötelességünk mérlegelni, hogyan tudnánk segíteni azoknak az embereknek, akik életük megmentése érdekében menekülnek” – vélekedett Andrej Kiska. Hozzátette: ezek az emberek valóban nehéz helyzetben vannak, ha hajlandóak az Európába vezető kockázatos és veszélyes utat vállalni.

Kiakadt a cseh miniszterelnök

Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök szombaton újból elutasította, hogy bárki is összekapcsolja a migrációs válság megoldásával kapcsolatos álláspontot és az európai uniós alapokat. Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter bírálatára reagálva – miszerint Csehország, Szlovákia és Magyarország a menekültügyben nem szolidáris a többi uniós országgal – Sobotka hangsúlyozta, hogy Csehország segít és hozzájárul a migrációs válság megoldásához.