2024. április 18., csütörtök

Megtelt tiltakozókkal a Kossuth tér

Az oktatási rendszer átalakítását követelték a pedagógustüntetésen felszólalók

Az oktatási rendszer gyökeres átalakítása érdekében demonstrációt tartottak szombaton Budapesten, a Pedagógusok Sztrájkbizottsága szervezésében. A megmozdulást Palkovics László oktatásügyi államtitkár okafogyottnak nevezte, az ellenzéki pártok viszont támogatásukról biztosították a tüntetők céljait.

Az eső ellenére sok ezren gyűltek össze (MTI)

Az eső ellenére sok ezren gyűltek össze (MTI)

Az országos pedagógussztrájkot azért hirdették meg a pedagógus szervezetek, mert úgy látják, rendszerszintű változtatásokra van szükség az oktatás, a köznevelés területén, ugyanakkor szerintük a kormányzat nem értette meg ennek fontosságát.

A résztvevők szombaton délelőtt a Jászai Mari térről indulva az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Szalay utcai oktatási államtitkárságát érintve érkeztek a Kossuth téren felállított színpadhoz, ahol több beszéd hangzott el.

Galló Istvánné, a  Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke szerint a kormány háromévnyi tevékenysége miatt tönkrement a magyar oktatás, ezért nem engednek azon követelésükből, hogy a jelenlegi rendszert át kell alakítani. Kiemelte: a „nagy reform” olyan oktatási rendszert hozott létre, amely rossz a gyermeknek, a pedagógusoknak, a nevelő-oktató munkavállalónak, a szülőnek és az egész országnak. A mai iskolák nem tudják hozzásegíteni a diákokat a tudás megszerzéséhez, pedig egy nemzet felemelkedésének záloga az osztálytermekben van – mutatott rá. Elmondta: azért szervezték a demonstrációt, hogy követeléseiknek nyomatékot adjanak, mert nem fogadják el a félmegoldásokat, és nem elégednek meg a kormány hangulatjavító intézkedéseivel.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke elmondta: azért vonultak a Kossuth Lajos térre, mert az oktatás iránya elhibázott, és a helyzete aggasztó. „Azért vagyunk itt, mert tudjuk, hogy amilyen az oktatás jelene, olyan az ország jövője”– tette hozzá. Becslése szerint sok tízezren jöttek el a Parlament előtti demonstrációra.

Céljaik érdekében – ha kell – elmennek a végsőkig, akár közös sztrájkbizottságokat alakítanak, és munkabeszüntetéssel is tiltakoznak – jelentette ki a szakszervezeti vezető.

A többi ágazati szakszervezet nevében felszólaló szónokok a színpadon a „Magyarországért” feliratú molinó, egy uniós és egy nemzeti zászló előtt arról beszéltek, nem tűrik, hogy megosszák, egymással szembefordítsák őket.

Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke azt mondta, amihez a kormánypártok hozzányúlnak, azt „ellopják vagy tönkreteszik”. Arról is beszélt, hogy a kormány a bölcsődékhez tartozó korai fejlesztés megszüntetésével „a fürdővízzel együtt kiöntötte a gyereket is”, mert jelenleg nincs elég szakember, így elmaradnak a fejlesztő órák. Az elnök 30 százalékos béremelést követelt a szociális ágazatban dolgozóknak.

Sándor Mária, a „fekete ruhás ápolónő”, a Magyarország a Magyar Egészségügyért Civil Társaság nevében arra hívta fel a figyelmet, hogy az egészségügyben dolgozó kiszolgáló személyzet 2007 óta nem kapott béremelést, pedig nélkülük nem működik az ágazat.

A megjelentektől azt kérte, hogy az összefogás jeleként a fekete szalag mellé tűzzenek mostantól egy fehéret is.

A beszédek között idéztek a korábban a Pedagógusok Sztrájkbizottsága által összeállított 25 pontos követeléssorból. Követelték egyebek mellett a tankötelezettség korhatárának visszaállítását 18 évre, a tananyag és a tanulói óraszám radikális csökkentését, az intézményvezetők munkáltatói és gazdálkodási jogának visszaállítását, a pedagógusok kötött munkaidejének eltörlését, adminisztratív terheik csökkentését.

A demonstráció végén Sándor Mária kérésére a tömeg ötperces csenddel kívánta kifejezni, hogy nem „balhézni” jöttek a Parlament elé, hanem komolyan gondolják követeléseiket.

Palkovics László oktatási államtitkár szombaton, még a tüntetés kezdete előtt sajtótájékoztatón azt mondta, hogy nincs a szakszervezetek által felvetett olyan kérdés, amelyről a köznevelési kerekasztalon, illetve külön egyeztetésen ne tárgyaltak volna. Szerinte szakmai egyeztetéseket kell folytatni, és a politikát nem célszerű bevinni az iskolákba.

Szólt arról is, hogy mintegy négyórás egyeztetést folytatott a tiltakozást elindító miskolci Herman Ottó Gimnázium tanári karával. Kérdésre az esetleges pártpolitikai háttérről vagy motivációról azt mondta: ami a szakmai egyeztetéseken elhangzott, az szakmai típusú ügy volt.

Pósán László, az Országgyűlés kulturális bizottságának fideszes alelnöke szombaton sajtótájékoztatón kijelentette: a rendszerváltozás óta soha nem látott béremelésben részesültek a pedagógusok, a demonstrálók újabb bérkövetelése már az adófizetőket terhelné.

A tüntetés kapcsán Pósán László emlékeztetett arra, hogy a széles körű társadalmi konszenzus követelése is okafogyott, hiszen a nemzeti alaptanterv és a kerettantervek is a szakmai műhelyekben, a pedagógusok széleskörű bevonásával készültek.