2024. április 24., szerda

Öt zentai személy került kórházba

A čajetinai ajándék kolbász okozta a trichinellafertőzést – A mikroszkópos vizsgálat nem nyújt százszázalékos eredményt

A múlt héten összesen öt zentai személy, köztük három vadász (egyikük a vadászegyesület elnöke) betegedett meg trichinella-fertőzésben. Kezdetben influenzára gyanakodtak, levertség, erőtlenség, izomfájdalom, szemduzzanat jelentkezett azoknál, akik a Zlatibor központjának számító Čajetina községbeli vadászegyesület tagjai által hozott vaddisznókolbászból ettek. Volt, aki csak néhány szelet füstölt kolbászt fogyasztott, mégis megbetegedett, megfertőződött a veszélyes trichinella kórokozójával. A hírek szerint több százan, még a čajetinai vadászegyesület elnöke és sokan mások is megbetegedtek.

A nyers hússal a vérkeringésbe jutó vérparazita jelenlétére utaló magas lázat, erős szemhéjduzzanatot, nehézlégzést diagnosztizáltak a betegeknél. Súlyosabb fertőzés estén a szívizom károsodása halált is okozhat. Az izomtrichinellák gyakoriság szerinti előfordulási helyei: rekeszizom, bordaközi izmok, nyelv-garat izmok, nyelőcső, rágóizom.

A zentai fertőzöttek szerencsére jobban vannak, ha tovább javul az állapotuk, a hét végén már egy részüket haza is engedik az újvidéki kórházból.

A vizsgálatok kiderítették, hogy az idén eddig észlelt összes trichinellás megbetegedést a čajetinai vadászegyesület által két vaddisznóból készített füstölt kolbász okozta. Felmerül a kérdés, ha a felhasznált vad húsát bevizsgálta az állatorvos, hogyan történhetett meg a tömeges fertőzés. A kérdéssel kapcsolatban kikértük egy tapasztalt hódegyházi vadász véleményét is, aki elmondta, hogy az elejtett vaddisznó belső szerveiből, a rekeszizomból vett minták mikroszkópos vizsgálata nem százszázalékos. Hatékonyabb a digesztiás (pepszines emésztéses) vizsgálat. Az izomtrichinellák egyébként 60 fokon tíz perc alatt, mélyhűtőben mínusz 15 fokon két hét alatt elpusztulnak. Ezért a bánáti vadászok általában nem frissiben, hanem két-három heti mélyhűtés után dolgozzák föl a vadhúst. A Tisza mentén hosszú évek óta nem jelentkezett a sertések trichinellás megbetegedése, de a fenti példa is mutatja, hogy nem árt az óvatosság.