FÉRFI-EURÓPA-BAJNOKSÁG

Nyolcgólos magyar vereség Dánia ellen

A dán férfikézilabda-válogatott nyolc góllal, 30:22 arányban legyőzte Magyarországot a Lengyelországban zajló Európa-bajnokság C csoportjának utolsó meccsén, így csoportelsőként jutott tovább, a magyar csapatnak pedig meg kellett elégednie a harmadik hellyel. A kvartettből a dánok négy, az oroszok kettő, a magyarok nulla pontot visznek tovább a középdöntős csoportba. A D csoport utolsó meccsén Spanyolország 24:22-re nyert Svédország ellen, amivel csoportelső lett Németországot és a svédeket megelőzve.

Borzalmas első félidőt láthattunk magyar szempontból, a dán csapat egész egyszerűen lerohanta és meggyőző játékkal maga alá gyűrte a magyar válogatottat. Utoljára 1:1-nél mutatott egyenlőt az eredményjelző, a 8. percben már 6:1-re vezetett az ellenfél. Az utolsó fellángolás itt érkezett, a magyar csapat ekkor dobott először és utoljára két gólt egymás után az első félidőben, 6:3-ra felzárkózott. Ezt az időszakot négyperces magyar gólcsend követte, amit kihasználtak a dánok, 10:3-ra elléptek a 14. perc elején. A játékrész további részében egymást követték a gólváltások, ekkor már annak is örülhettünk, hogy a magyar csapat hátránya nem nőtt kétszámjegyűre, 18:10-es dán vezetésnél hangzott el a félidőt záró sípszó. A magyar csapat tíz góljából hármat hétméteresekből szerzett, háromszor a kapufáról pattantak ki a lövések, de összességében a dánok fölénye egyértelmű volt, a magyarok játéka esetlegesnek tűnt, a dánok 23-szor, a magyarok 18-szor próbálkoztak kapuralövéssel.

A második félidő kecsegtetően kezdődött, az első két gólt a magyar csapat szerezte, feljött hat gólra, majd az első tíz perc végén, egy újabb háromgólos sorozattal ötre csökkentette a különbséget – 16:21 –, de sajnos ez az időszak csak fellángolásnak bizonyult. A következő öt percet ugyanis ismét megnyomták a dánok, gyors gólokat szereztek és visszaállították a korábbi nyolcgólos különbséget a félidő közepére, 16:24-nél már csak a csodában reménykedhettek a magyar drukkerek. Az azonban elmaradt, sikerült ugyan néhányszor ismét hatgólosra csökkenteni a különbséget, de kihagyott hétméteres és több belemenés miatt sem tudta a magyar csapat szorossá tenni a mérkőzést. Sőt, az 55. perc elején először nőtt tízgólosra a dán fór, 19:29-nél már azért kellett izgulnunk, hogy ne legyen szégyenletes vereség a vége. Szerencsére a dánok nem akarták feltörölni a padlót ellenfelükkel, mindig akkor pörögtek fel jobban, amikor öt-hat gólra csökkent a különbség, utána hagyták kicsit élni a magyar játékosokat, így a végéig sikerült tíz gól alá tolni a hátrányt, 22:30 lett a vége.

Dánia remek elánnal kapta el a mérkőzés elejét, a nagy előnyből származó magabiztosságát folyamatosan fenn tudta tartani, mindannyiszor volt ellenszere a magyar csapat feltámadásaira. Az első félidőben megszerzett előnyt nagyon rutinosan őrizték meg a második félórában, teljesen megérdemelt győzelmet arattak. A magyar csapat nem tudott mit kezdeni a dán támadásokkal, amit bizonyít, hogy a magyarok 60 százalékos lövéspontosságával szemben a dánok 70 százalék fölött teljesítettek. A meccs legjobbja Mikkel Hansen volt, aki 9 gólig és 9 gólpasszig jutott a találkozón, Mads Christiansen öt góllal járult hozzá a sikerhez magyar oldalon csak két játékos szerzett kettőnél több találatot, Hornyák Péter öt, Faluvégi Rudolf három góllal zárt.

A találkozó után Talant Dujsebajev, a magyar csapat szövetségi kapitánya elég ingerülten nyilatkozott az M4-nek: „Az én elképzeléseim jelenleg még nincsenek a parkettán. Több idő kell ahhoz, hogy a játékosok megértsék, mit szeretnék látni a pályán. Ez a vereség is az én felelősségem. Egyszerűen nem lehet az ellenfélnek ennyi lehetőséget adni az ellentámadásra. Én leszek az első, aki tovább megy és küzd. Nagyon fáj, hogy még csak ellenállásra sem késztettük a dánokat. Egyértelműen jobbak voltak, mint mi. Tanulni, tanulni, tanulni, meg kell érteni a kézilabdát. A taktikába ne menjünk bele. Nyilván mindenki okos, mindenki tudja, hogy mit kellett volna csinálnunk. Egyértelműen úgy jöttem ide, hogy ha hibázunk, akkor én hibázok.”

Magyarország a középdöntő 2. csoportjában szerepel majd a továbbiakban, először január 22-én Németországgal mérkőzik meg, 26-án Spanyolország lesz az ellenfele, 27-én pedig Svédországgal néz majd farkasszemet.

A MÉRKŐZÉS JEGYZŐKÖNYVE:

Magyarország–Dánia 22:30 (10:18)

Gdańsk, vezették: Pichon, Reveret (franciák).

Magyarország: Mikler (5 védés), Bartucz (2 védés), Nagy L. 1, Nagy K. 2, Dzsamali 1, Faluvégi 3, Bánhídi 2, Gazdag 1, Hornyák 5, Zubai, Ancsin 2, Bodó 2, Schuch 1, Pásztor 1, Iváncsik 1, Borsos.

Dánia: Landin (8 védés), Möller, Christiansen 5, Mensah Larsen 3, Mörtensen 3, Nöddesbö 3, Svan Hansen 2, Möllgaard Jensen, Lauge Schmidt, Eggert 1, Mikkel Hansen 9, Damgaard 1, Balling Christensen, Toft Hansen 3.

A D csoport végeredménye: 1. Dánia 6, 2. Oroszország 4, 3. Magyarország 2, 4. Montenegró 0 pont.

C csoport, 3. forduló: Spanyolország–Svédország 24:22. A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 5, 2. Németország 4, 3. Svédország 3, 4. Szlovénia 1 pont.

A középdöntő 1. csoportja, Krakkó: 1. Lengyelország 4 (55:48), 2. Norvégia 4 (63:58), 3. Horvátország 2 (58:55), 4. Franciaország 2 (55:54), 5. Fehéroroszország 0 (48:56), 6. Macedónia 0 (46:54) pont. Program, január 21.: Franciaország–Fehéroroszország (18.15), Macedónia–Horvátország (20.30), január 23.: Franciaország–Horvátország (18.15), Lengyelország–Norvégia (20.30), január 25.: Macedónia–Norvégia (18.15), Lengyelország–Fehéroroszország (20.30), január 27.: Macedónia–Fehéroroszország (16.00), Franciaország–Norvégia (18.15), Lengyelország–Horvátország (20.30).

A középdöntő 2. csoportja, Wrocław: 1. Dánia 4 (61:47), 2. Spanyolország 4 (56:51), 3. Németország 2 (56:58), 4. Oroszország 2 (52:57), 5. Svédország 0 (48:51), 6. Magyarország 0 (48:57) pont. Program, január 22.: Svédország–Oroszország (18.15), Németország–Magyarország (20.30), január 24.: Spanyolország–Dánia (18.15), Németország–Oroszország (20.30), január 26.: Svédország–Dánia (18.15), Spanyolország–Magyarország (20.30), január 27.: Spanyolország–Oroszország (16.00), Németország–Dánia (18.15), Svédország–Magyarország (20.30).