2024. április 24., szerda

Az EU szerint Olaszországban erő alkalmazásával is regisztrálni kell a bevándorlókat

Olaszország visszautasítja az Európai Uniónak azt az előírását, miszerint a bevándorlóktól akaratuk ellenére is ujjlenyomatot kell venni akár erő alkalmazásával – írta a Corriere della Sera.

Az Európai Bizottság (EB) december 10-én jelentette be, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Olaszországgal szemben a bevándorlók hiányos regisztrációja miatt. Brüsszel szerint Róma nem alkalmazza a júliusban életbe lépett Eurodac rendszert, amelynek értelmében a bevándorlókat az érkezésük utáni első 72 órában nyilvántartásba kell venni. A statisztikák szerint a július és november vége között Olaszországba érkezett több mint 65 ezer bevándorlóból alig 30 ezret regisztráltak. Mindezek után követelte Rómától a minap az Olaszországba érkező bevándorlók kötelező, akár erőszakos regisztrációját az EU az olaszországi migrációs helyzetről közölt több mint tíz oldalas jelentésében, amelyet az olasz sajtó „nem éppen dicsérőnek” minősített. Az EU további két olaszországi regisztrációs központ (hot spot) megnyitását is sürgette, mégpedig napokon belül a szicíliai Pozzallóban és Porto Empedocléban.

Angelino Alfano belügyminiszter hangsúlyozta, hogy az olasz törvények az erő alkalmazását csak bizonyos helyzetekben engedélyezik, és – mint fogalmazott – „van, amikor nem lehet túllépni a határt”. Emlékeztetett arra, hogy az Olaszországba érkező szíriaiak és eritreaiak ellenállnak a regisztrációnak: nem hagyják magukat lefényképezni, ökölbe szorítják a kezüket, mindent megtesznek az ujjlenyomatvétel ellen.

Róma öt dél-olaszországi hot spot megnyitását ígérte. Jelenleg egyetlen működik Lampedusa szigetén. A La Repubblica értesülései szerint a Pozzallóba és Porto Empedocléba tervezett központ még el sem készült. Matteo Renzi kormányfő korábban viszont úgy nyilatkozott, hogy Olaszország bármelyik pillanatban kész további regisztrációs központokat nyitni, ha az EU felgyorsítja a migránsok áthelyezését.