2024. április 25., csütörtök

„Oroszország etnikai tisztogatással próbálkozik"

„Etnikai tisztogatást" próbál meg végrehajtani Oroszország az északnyugat-szíriai Latakia tartományban - jelentette ki szerdán Isztambulban Ahmet Davutoglu török kormányfő a külföldi média képviselőinek.

Az oroszok ki akarják űzni Latakiából a szíriai rezsimmel rossz viszonyban lévő türkmén és szunnita lakosokat, vagyis „etnikailag meg akarják tisztítani a térséget", hogy a Bassár el-Aszad vezette kormány, valamint a latakiai és tartúszi orosz katonai bázisok védettek legyenek - mondta. Davutoglu szerint az orosz támadások 90 százaléka a szíriai mérsékelt ellenzék, nem pedig az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet ellen irányul. A török kormányfő kitért arra, hogy Oroszország elsősorban a mérsékelt ellenzék egyik fellegvárának számító Azaz környékét veszi célba. „Tehát ki is segít ott az Iszlám Államnak? Törökország vagy Oroszország?" - tette fel a kérdést angol nyelvű sajtótájékoztatóján Davutoglu, megjegyezve, hogy Azazban a szíriai ellenzék az IÁ és nem a rezsim ellen harcol.

A török miniszterelnök egyúttal arra figyelmeztetett, hogy újabb szíriai menekültek millióinak áradatára van kilátás, amennyiben Oroszország folytatja légicsapásait a közel-keleti országban.

„Ha mindez folytatódik, Aleppótól Latakiáig három millióan fogják elhagyni a régiót. Ha folytatódnak ezek a légicsapások, nem tudom önöknek megmondani, hány millióan jöhetnek még Törökországba" - hangsúlyozta. Davutoglu egyúttal méltatta a török lakosságnak a menekültekkel kapcsolatban megnyilvánuló vendégszeretetét. „Nekünk nem lett Pegidánk" - tette hozzá a Hazafias Európaiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű német mozgalomra utalva.

A török kormányfő arról is beszélt, hogy Ankara múlt héten az Iszlám Állam ellen harcoló Bagdaddal való szolidaritásból küldött újabb katonákat az iraki Moszul környékére, és visszautasította azokat a vádakat, hogy ez a lépés agresszió lenne.
Davutoglu szerdai nyilatkozata tovább súlyosbíthatja a Moszkva és Ankara közötti feszültséget, amely november végén, egy orosz vadászbombázó Törökország általi lelövése miatt alakult ki.

A török kormányfő azonban arról is beszélt szerdán, hogy hazája kész együttműködni Oroszországgal annak érdekében, hogy a jövőben ne történjenek a november 24-ihez hasonló incidensek.

Az orosz külügyminiszter szerdán ismételten az Iszlám Állam támogatásával vádolta meg Törökországot. Szergej Lavrov az Interfax orosz hírügynökség tájékoztatása szerint példaként említette, hogy a török kormány tudtával Törökországban látják el a szíriai harcokban megsebesült IÁ-tagokat.

Davutoglu sajtótájékoztatóján kitért arra is, hogy a november eleji parlamenti választásokat megnyerő Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) a jövőben javítani igyekszik feszültté vált viszonyát a nemzetközi médiával. „Szabadon eldönthetik, miről írnak, ugyanakkor a mi kötelességünk, hogy valóságos információkat közöljünk önökkel. Az pedig az önök kötelessége, hogy megértsenek minket" - hangsúlyozta.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű szervezetnek az országokat a sajtószabadság mértéke alapján rangsoroló listáján Törökország jelenleg a 149. helyen áll a vizsgált 180 államból.

Davutoglu a hazája és az Európai Unió közötti kapcsolatról szólva reményét fejezte ki, hogy új korszak veszi kezdetét, és - mint mondta - arra számít, hogy legkésőbb a következő kilenc hónapban pont kerül a bevándorlókkal kapcsolatos és a vízumliberalizációs megállapodás végére.