EB-SELEJTEZŐK

Sok védelmi hiba, vereség Görögországban

Magyarország még kijuthat automatikusan az Eb-re, a spanyolok és a lettek pontszerzése szükséges hozzá

A magyar labdarúgó-válogatott vasárnap Görögországban játszotta utolsó mérkőzését a 2016-os franciaországi Európa-bajnokság selejtezősorozatában, és annak ellenére, hogy kétszer is vezetett, végül 4:3-as vereséget szenvedett. A magyar csapat pontszerzés esetén akár a csoportmásodik helyet is megszerezhette volna, ha Románia kikap Feröeren, de a románok 3:0-s sikerrel biztossá tették Eb-részvételüket.

Nem indult jól a pireuszi találkozó, hiszen Konsztantinosz Sztafilidisz góljával a görögök már a találkozó elején megszerezték a vezetést. Az első negyedóra végére ébredtek fel Bernd Storck kiválasztottjai, kezdték átvenni a kezdeményezést, ami a 26. percben góllá érett, Lovrencsics Gergő egyenlített. A második játékrészben mindkét oldalon akadt jó néhány védelmi fegyelmezetlenség, amiből a magyar csapat produkált többet. Az 54. percben Németh Krisztián egy szöglet után közelről megszerezte a vezetést, ám nem sokáig örülhettünk, hiszen az ellentámadásból Panajotisz Tahcidisz egalizált. Németh a 75. percben Kalmár Zsolt passza után újra előnyhöz juttatta Magyarországot, de ismét nem koncentrált eléggé a vendégegyüttes védelme, Kosztasz Mitroglu a 79. percben egyenlített, majd Panajotisz Kone a 86. percben belőtte a negyedik görög gólt.

A magyar csapat a vereség ellenére is kijuthat automatikusan az Eb-re mint legjobb csoportharmadik, ha ma a C csoportban az ukránok nem nyernek Spanyolország ellen hazai pályán, illetve ha kedden az A csoportban a török csapat úgy szerzi meg a harmadik helyet, hogy Lettország marad az ötödik.

A magyar válogatott a korábbi kilenc selejtező meccsen összesen öt gólt kapott, így nagyon soknak tűnik és figyelmeztető jel a görögök által rúgott négy találat, habár az biztató, hogy a korábban mindössze maximum két gólig jutó támadósor ezúttal három gólt is összehozott. Ha pótselejtezőre kerül sor, a magyar csapatnak ismét gatyába kell ráznia a védekezést, a támadósornak pedig meg kell tartani eredményességét.

Pireusz: Görögország–Magyarország 4:3 (1:1)

Jorgosz Karaiszkakisz Stadion, 9000 néző, vezette: Bebek (horvát). Góllövők: Sztafilidisz az 5., Tahcidisz az 56., Mitroglu a 79., Kone a 86., ill. Lovrencsics a 26., Németh az 54. és a 75. percben.
Görögország: Karnezisz, Kiciu, Morasz, Papasztathopulosz (Canetopulosz, 64.), Sztafilidisz (Holebasz, 35.) – Szamarisz, Tahcidisz – Mandalosz (Kone, 73.), Fortunisz, Pelkasz – Mitroglu. Szövetségi kapitány: Kosztasz Canasz.
Magyarország: Király, Fiola, Juhász, Kádár, Leandro, Lovrencsics (Nikolić, 62.), Gera (Nagy, 71.), Elek, Dzsudzsák (Kalmár, 71.), Böde, Németh. Szövetségi kapitány: Bernd Storck.
PORTUGÁLIA RONALDO NÉLKÜL IS NYERT BELGRÁDBAN

Albánia története során először kijutott egy nagy tornára
A szerb labdarúgó-válogatott az Albániában elért 2:0-s győzelmet követően kikapott hazai pályán az I csoportot megnyerő Portugáliától, amely úgy is jobbnak bizonyult, hogy nem tartott vele Belgrádba legnagyobb sztárja, Cristiano Ronaldo. Szerbia az első percben kihagyott egy nagy helyzetet, amit az ötödik percben Nani büntetett. Hiába játszott jobban, birtokolta többet a játékszert a szerb csapat, egyenlíteni egészen a 65. percig nem sikerült, akkor Zoran Tošić egalizált. Nem sokáig reménykedhettek a hazaiak, a 78. percben Joao Moutinho góljával ismét a luzitánok voltak előnyben. A szerb csapattól a meccs során kezezés miatt elvettek egy gólt, a találkozót nehezen kontrolláló spanyol játékvezető kiállította Aleksandar Kolarovot és Nemanja Matićot is. A jó játék ellenére vereséggel és kaotikus hangulatban zárta a selejtezősorozatot Szerbia, és mindössze négy ponttal a csoport negyedik helyén zárt.
A csoport másik meccsén Albánia 3:0-ra nyert Örményországban, amivel megelőzte a tabellán Dániát, és története során először kijutott egy nagy focitornára.

Belgrád: Szerbia–Portugália 1:2 (0:1)

Partizan Stadion, 6000 néző, vezette: Fernández Borbalan (spanyol). Góllövők: Z. Tošić a 65., ill. Nani az 5. és Moutinho a 78. percben.

Szerbia: Stojković, Kolarov (Obradović, 77.), D. Tošić, S. Mitrović, Tomović, Matić, Milivojević, Tadić, Z. Tošić (Sulejmani, 85.), Ljajić, A. Mitrović (Škuletić, 85.). Szövetségi kapitány: Radovan Ćurčić.
Portugália: Patrício – Eliseu, Alves (Neto, 46.), Fonte, Semedo, Pereira, Quaresma, Veloso (Moutinho, 70.), André, Nani, Danny (Éder, 57.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos.
BELGIUM, WALES, SPANYOLORSZÁG, SVÁJC ÉS OLASZORSZÁG IS KIJUTOTT

Az A csoportban Hollandia Kazahsztánban, Törökország pedig Csehországban nyert, így a törökök két ponttal a hollandok előtt állnak, és az utolsó fordulóban hazai pályán egy pont is elég számukra a már korábban továbbjutott Izland ellen, hogy pótselejtezős helyre érjenek – Hollandia ebben az esetben egy csehek elleni hazai sikerrel is marad a negyedik, hiszen rosszabb a törökök elleni mérlege (1:1 otthon, 0:3 idegenben).

A B csoportban Belgium az elvárásoknak megfelelően legyőzte Andorrát idegenben, és Bosznia is megszerezte a harmadik hely elérésének esélyéhez mindenképp szükséges, Wales elleni három pontot. Miután Ciprus nyert Izraelben, Bosznia a szigetország vendégeként ki-ki meccsen döntheti el, melyikük pótselejtezik – ebbe a versengésbe beleszólhat Izrael is, ha nyerni tud Belgiumban, és a ciprusi meccs döntetlennel zárul.

A C csoportban Spanyolország Santi Cazorla és Paco Alcácer duplájával 4:0-ra győzött Luxemburg ellen, és mivel Szlovákia otthon kikapott 1:0-ra Fehéroroszországtól, megszerezte a csoportelsőséget. A második hely valószínűleg a szlovákoké lesz, hiszen ők Luxemburgba látogatnak az utolsó körben, míg Ukrajna Spanyolországot fogadja.
Az E csoportban gyakorlatilag minden kérdés eldőlt, hiszen Anglia Észtország legyőzésével továbbra is százszázalékos és csoportelső, Svájc pedig a San Marino elleni 7:0-s sikerrel bebiztosította a csoport második helyét. A harmadik hely várhatóan az utolsó körben San Marinóba látogató szlovéneké lesz, az észtek csak szlovén vereség és Svájc elleni nagyarányú siker esetén előzhetik meg Srećko Katanecéket.
A G csoportban Ausztria gondoskodott arról, hogy a csoport második és harmadik helyéért csak a Moldovában diadalmaskodó Oroszország és a Liechtensteinben nyerő Svédország legyen versenyben, hiszen a hosszabbításban lőtt góllal 3:2-re nyert Montenegróban, a vendéglátóknak így nem maradt esélyük az Eb-részvételre. A veretlen osztrákok toronymagasan nyerték a csoportot, a második helyhez az oroszoknak egy döntetlen is elég hazai pályán Montenegró ellen, a svédek csak úgy juthatnak ki csoportmásodikként az Eb-re, ha az oroszok kikapnak, ők pedig legyőzik Moldovát.
A H csoportban Olaszország az Azerbajdzsánban elért 3:1-es győzelmével bebiztosította helyét az Eb-részvevők között, Norvégia is nyert Málta ellen, illetve Horvátország is begyűjtötte a pontokat Bulgáriával szemben. Az utolsó forduló dönt a csoport második helyéről, a horvátok csak úgy kerülhetik el a pótselejtezőt, ha leverik Máltát, Norvégia pedig nem nyer Olaszországban.

A csoport, 9. forduló: Izland–Lettország 2:2 (Sigþórsson 5., G. Sigurðsson 27., ill. Cauņa 49., Šabala 68.), Kazahsztán–Hollandia 1:2 (Kuat 90., ill. Wijnaldum 33., Sneijder 50.), Csehország–Törökország 0:2 (Inan 62. – 11-esből, Çalhanoğlu 79.).