2024. április 25., csütörtök

A dzsihadisták lerombolták a palmürai diadalívet

Az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet fegyveresei felrobbantottak egy diadalívet az általuk korábban elfoglalt kelet-szíriai romvárosban, az UNESCO világörökségi listáján szereplő Palmürában. Maámún Abdulkarim a szíriai régészeti hivatal vezetője arról számolt be, hogy több helyi forrás is megerősítette a római kori városban található diadalív vasárnapi lerombolásáról szóló híreket. Az időszámításunk előtti II. században épített diadalív az ókori város kapuját jelölte, s egyike volt Palmüra legjelentősebb műemlékeinek.

Bassár el-Aszad szíriai elnök hivatala, csakúgy az UNESCO élesen elítélte az IÁ tettét. A damaszkuszi elnöki hivatal a diadalívet az emberi civilizáció történelmének szerves részének nevezte, és úgy vélte, annak elpusztítása az IÁ bosszúja a civilizáció ellen. Az UNESCO főigazgatója szerint az elkövetőket a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell állítani.

A szélsőséges milícia tagjai korábban ugyanitt a kétezer éves Baál-Samin templomot és két ókori mauzóleumot is felrobbantottak. A dzsihadisták májusban foglalták el Tadmur városát (ókori nevén Palmürát), miután a kormányerők ottani védelmi vonalai összeomlottak. A Tadmur szélén található ókori romváros a világ legismertebb történelmi helyszínei közé tartozik, és tartani lehet attól, hogy az iszlamista fegyveresek lerombolják, ahogy azt Irak jelentősebb régészeti helyszínével is tették.

Palmüra az ókori Szíria fontos városa volt egy oázisban, Damaszkusztól 240 kilométerrel északkeletre és az Eufrátesztől 200 kilométerrel nyugatra. A mediterrán térség és az ókori Kelet közötti kereskedelem fontos központjaként szolgált, a karavánok számára hosszú évszázadokon át
„a sivatag mátkája” volt.

A terrorszervezet világnézete szerint az ókori műemlékek a bálványimádás kellékei, ezért bűnös dolgok. A dzsihadisták ugyanakkor gyakorlatiasan is gondolkodnak: a mozdítható műkincseket eladják a feketepiacon, ez jól jövedelmező bevételi forrásuk.