Španović szabadtéri csúcsa

Ivana 691-gyel a selejtező legjobbja volt, ma 13.50-kor lesz a döntő – Bolt 200 méteren leiskolázta Gatlint – Taylor csak nyolc centire volt a hármasugrás világcsúcsától

A többiek még egyszer sem ugrottak, Ivana Španović tegnap hajnalban már csomagolhatott, és indult az öltözőbe. A női távolugrásban a moszkvai bronzot védő újvidéki lány semmit sem bízott a véletlenre, elsőre 691 centimétert ugrott, amivel nemcsak bőségesen túlszárnyalta a döntőhöz szükséges szintet, hanem tudtára is adta az ellenfeleknek, hogy a lehető legkomolyabban veszi a vb-t. Ivana eredménye a szabadtéri legjobbja, az eddigit három centiméterrel szárnyalta túl, s csak hét centiméterrel gyöngébb a télen elért országos csúcsánál. A selejtező nagy meglepetése, hogy nem jutott döntőbe a legutóbbi három vb és a londoni olimpia bajnoka, az amerikai Brittney Reese, aki ezúttal csak 637 centimétert jegyzett. A döntőt ma 13 óra 50 perces kezdettel tartják meg, Španović pedig ezúttal a 10. ugró lesz a fellépési sorrendben.

Tegnap három magyar atléta is indult, s csupán Baji Balázs gátfutó nem teljesített gyengén, hisz idei legjobbja szintjén 13,51 másodperccel a 19. helyen zárt. Kővágó Zoltán csak 61,37 méterre vetette a diszkoszt, ami a 18. helyet jelentette, Szabó Barbara pedig magasugrásban 180 centivel a 26. helyet szerezte meg.

A délutáni döntőkben folytatódott a pompás küzdelmek és eredmények sorozata. A nap hőse Christian Taylor amerikai hármasugró volt, aki minden idők második legjobb eredményével, természetesen USA-csúccsal, 18,21 méterrel nyerte el az aranyérmet. Ennél többet csak a brit Jonathan Edwards tudott húsz évvel ezelőtt, amikor Göteborgban elérte a ma is érvényes 18,29-es világcsúcsot. E számban az érmeket érő erős eredmények az utolsó három ugrásban születtek. Előbb a portugál Nelson Evora feljött a bronzpozícióra, azután következett Taylor a győztes ugrással, végül a kubai Pedro Pichardo az ezüstöt érő 17,73-mal zárt.

Női 400 méteren az amerikai Allyson Felix nagy fölénnyel, az idény legjobb eredményével nyert. Érdekes, hogy a négy jamaicai lány a 3–6. helyen fejezte be a futamot, ami azt sugallja, hogy hihetetlenül jó váltójuk lesz. Anita Włodarczyk csak azért nem ért el idénycsúcsot kalapácsvetésben, mert nemrég a világcsúcsot javította meg, amelytől tegnap csak 23 centivel maradt el, és több mint négy métert vert a második helyezett kínaira. A végén, a nap slágereként, Usain Bolt ismételten bebizonyította, hogy a világ legjobb vágtázója. A 200 méteres távon 19,55 másodperccel az idény legjobbját érte el, és alaposan rávert Justin Gatlin amerikai kihívójára. Boltnak ez már a tizedik vb-aranya, amivel fölényesen vezeti a sikerlistát. A női 800 m elődöntőjében 17 lány futott 2 percen belül, a holland Sifan Hassannak pedig, noha összesítésben az 5. legjobb idő volt, még az 1:58,50 sem lett elegendő a döntőhöz, hisz csoportjában nem jutott az első kettő közé.

Ma újabb négy számban osztanak érmeket. A távolugráson kívül a nőknél döntő lesz 200 méteren és 100 m gáton is, míg a férfiaknál csak a 110 gát legjobbjai állhatnak dobogóra.

XV. vb, férfiak, 200 m: 1. Usain Bolt (Jamaica) 19,55, 2. Justin Gatlin (USA) 19,74, 3. Anaso Jobodwana (Dél-Afrika) 19,87, hármasugrás: 1. Christian Taylor (USA) 18,21, 2. Pedro Pichardo (Kuba) 17,73, 3. Nelson Evora (Portugália) 17,52, nők, 400 m: 1. Allyson Felix (USA) 49,28, 2. Shaunae Miller (Bahama) 49,67, 3. Shericka Jackson (Jamaica) 49,99, kalapácsvetés: 1. Anita Włodarczyk (Lengyelország) 80,85, 2. Csang Vensziu (Kína) 76,33, 3. Alexandra Tavernier (Franciaország) 74,02.