2024. április 24., szerda
VIZES-VB

Cseh második vb-aranyérme

Cseh László tegnap pompás úszással aranyérmet nyert 200 pillangón. A magyar veteránnak ez a második vb-aranya – az elsőt 10 évvel ezelőtt Montrealban nyerte 400 vegyesen –, egyben a magyarok ötödik trófeája a kazanyi vb-n. Kitett magáért Szilágyi Liliána is, aki 2:07,05 perccel a 3. legjobb időt érte el a 200 pillangó elődöntőjében, és ma az éremért úszhat. Rossz napja volt tegnap Hosszú Katinkának, aki a 200 gyors döntőjében csak 5. lett, majd 200 pillangón döntőbe sem jutott a 13. eredménnyel. Nem tett csodát, de elégedett lehet Szilágyi Csaba, aki pályafutása első vb-döntőjét úszhatta, s az egészen az sem ront, hogy az 50 mell zárófutamában utolsó, nyolcadik lett. E számban a brit Adam Peaty második kazanyi aranyát nyerte.

A tegnap délelőtti selejtezőben három magyar továbbjutót jegyezhettünk, és Velimir Stjepanović új leszerepelését. Női 200 pillangón Szilágyi Liliána 2:07,46 perccel a 3. helyen jutott a délutáni elődöntőbe, Hosszú Katinka pedig 2:08,07-tel a 6. időt úszta. Döntős lett a 4 × 100-as mix váltó, amely Balog Gábor, Horváth Dávid, Verrasztó Evelyn és Jakabos Zsuzsanna összeállításban a hetedik időt érte el. Utóbbi számban, mivel egészen új számról van szó, a selejtezőben kétszer is megdőlt az ausztrálok eddigi világcsúcsa. Előbb az oroszok múlták felül a rekordot, a következő futamban pedig az USA négyese 3:42,33-ra tolta ki a legjobb eredményt. Cseh László 200 vegyesen nem startolt, azzal érvelve, hogy a 200 pillangó esti döntőjére összpontosít. Takács Krisztián és Stjepanović a 100 gyors selejtezőjében vettek részt, de a magyar csak a 33., a szerb pedig a 41. helyet szerezte meg, tehát mindketten az elvárások alatt teljesítettek.

Az úszóversenyeken ma is ötször hirdetnek győztest. A műsoron a férfi 200 méter vegyes, a férfi 100 m gyors, a női 200 pillangó, a női 50 hát és a női 4 × 200-as váltó döntői szerepelnek. A délelőtt folyamán 8.30-as kezdettel selejtezőt tartanak női 100 gyorson (Hosszú, Miroslava Najdanovski), férfi 200 háton (Balog Gábor, Vuk Čelić), női 200 mellen (Jovana Bogdanović, Sztankovics Anna), férfi 200 mellen (Gyurta Dániel) és a női 4 × 200-as gyorsváltóban.

Magyarország válogatottja nem védheti meg a pólós világbajnoki címet, Szerbia viszont 2009 után újra megkaparinthatja az aranyérmet. A kedd esti negyeddöntőben ugyanis az olaszok 8:7-re legyőzték a magyarokat, Szerbia pedig 12:7-re nyert az USA ellen. A két győztes ma 21 órakor száll medencébe a döntőért, míg Magyarország az 5–8. helyért ma az USA csapatával találkozik.

Amikor a magyarok 5:3-as előnyt szereztek, úgy látszott, nem lesz gond, ám az olaszok a továbbiakban könyörtelenül kihasználták az emberelőnyös helyzeteket, a magyar pólósok pedig a hajrában két szép lehetőséget is elmulasztottak, hogy legalább az ötösöket kiharcolják. A magyar csapat nem játszott rosszul, de nem is volt teljes versenyritmusban, amiért valószínűleg a túl könnyű csoport és az azt követő három szabadnap is okolható. Szerbia csak az első két percben volt alárendelt szerepben, de az USA-nak a 2:0-s vezetés nem sokat jelentett. Szerbia 4:2-re elhúzott, azután kifogástalan védekezéssel tartani tudta az előnyt, és a második félidőben csak két gót kapott az öt dobott ellenében.

Az utóbbi évek nagy tornáin Magyarország rendre legyőzte az USA-t, kivéve nemrég a világligában, amikor az USA 8:7-re győzött. Szerbia 2009 óta kétszer kapott ki az olaszoktól, 2011-ben a vb döntőjében és 2012-ben az olimpiai elődöntőben, nyert viszont 2009-ben a vb-n, 2012-ben az Eb-n és az idén a világligában.

A vízilabdatorna mai műsora, a 11. helyért: Kazahsztán–Dél-Afrika (9.50), a 9. helyért: Kanada–Brazília (11.10), az 5–8. helyért: Montenegró–Ausztrália (14.30), Magyarország–USA (16.00), elődöntő: Horvátország–Görögország (19.30), Szerbia–Olaszország (21.00).

Úszás, férfiak, 50 m mell: 1. Adam Peaty (Nagy-Britannia) 26,51, 2. Cameron van der Burgh (Dél-Afrika) 26,66, 3. Kevin Cordes (USA) 26,86, 200 m pillangó: 1. Cseh László 1:53,45, 2. Chad Le Clos (Dél-Afrika) 1:53,68, 3. Jan Switkowski (Lengyelország) 1:54,10, nők, 200 m gyors: 1. Katie Ledecky (USA) 1:55,16, 2. Federica Pellegrini (Olaszország) 1:55,32, 3. Missy Franklin (USA) 1:55,49.

Vízilabda, nők, a 11. helyért: Kanada–Kazahsztán 20:4, a 9. helyért: Magyarország–Brazília 22:7, az 5–8. helyért: Kína–Spanyolország 10:9, Görögország–Oroszország 16:15, elődöntő: USA–Ausztrália és Olaszország–Hollandia – lapzárta után.

Vízilabda, férfiak, negyeddöntő: Szerbia–USA 12:7 (4:2, 3:3, 2:1, 3:1), Olaszország–Magyarország 8:7 (2:2, 1:2, 2:1, 3:2), Görögország–Ausztrália 12:11 (1:0, 1:3, 3:1, 2:3 – 5:4).

Műugrás, férfiak, szupertorony: 1. Gary Hunt (Nagy-Britannia) 629,30, 2. Bernal Paredes (Mexikó) 596,45, 3. Artem Szilcsenko (Oroszország) 593,95.