2024. április 26., péntek
Putyin-évértékelő:

A Kreml nyitott marad a világ felé

Moszkva nem szándékozik megszakítani kapcsolatait az EU-val és az Egyesült Államokkal – A Krím hatalmas civilizációs és szakrális jelentőséggel bír Oroszország számára

Oroszország semmiképpen sem szakítja meg kapcsolatait az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal – közölte Vlagyimir Putyin csütörtöki moszkvai hagyományos évértékelő beszédében a Kremlben. Az orosz elnök szerint országa nyitott marad a világ felé, az együttműködés, a külföldi befektetések, közös tervek megvalósítása számára. Kijelentette ugyanakkor, hogy szerinte a – Kreml Ukrajna-politikája miatt Oroszországgal szemben hatályba léptetett – külföldi szankcióknak nincs közük az általa „krími tavasznak” nevezett eseményekhez, a félsziget Oroszországhoz csatolásához. „Ha ez nem lett volna, valamit kitaláltak volna arra, hogy feltartóztassák a növekvő orosz gazdaságot.”

Putyin 11. alkalommal tartotta meg a parlament felsőházához intézett évértékelő beszédét, melynek során hagyományosan a külföldnek is „üzen”, miközben meghatározza az orosz kül-, bel- és gazdaságpolitika feladatait. Most azonban nem a gazdasági kérdésekkel, hanem a Krím félsziget Ukrajnától Oroszországhoz csatolásával kezdte beszédét. Amit mondott, először hangzott el orosz politikai vezetőtől, közölte ugyanis, hogy a Krím hatalmas civilizációs és szakrális jelentőséggel bír Oroszország számára. Ugyanúgy, mint a jeruzsálemi Templomhegy a zsidóságnak és a muzulmán vallás híveinek. Ezt azzal magyarázta, hogy Vlagyimir herceg, későbbi kijevi nagyfejedelem a Krímben lévő Herszonban, a jelenlegi Szevasztopol melletti bizánci településen keresztelkedett meg, majd ő térítette keresztény hitre a Kijevi Ruszt. Az orosz hatalomnak és különösen az orosz ortodox egyháznak érzékeny veszteség Kijevnek, az orosz történelem, vallás és kultúra bölcsőjének az eltávolodása a jelenlegi Oroszországtól.

Putyin történelmi eseménynek nevezte, hogy a félszigetet március végén Ukrajnától Oroszországhoz csatolták, míg a délkelet-ukrajnai fegyveres konfliktust tragédiának minősítette, és kijelentette, hogy az teljes mértékben igazolja az orosz álláspont igazát. Azt is hangsúlyozta, minden népnek joga van arra, hogy megválassza útját és szövetségeseit, beleértve Ukrajnát is. Ugyanakkor ostorozta az ukrajnai hatalomváltást eredményező erőket támogató nyugati államokat és a szerinte államcsínnyel létrejött ukrán vezetést.

Az állami sajtóban rég várt eseményként beharangozott rendezvényen jelen voltak az orosz parlament mindkét házának vezető politikusai, a legfelső bíróság, az alkotmánybíróság, a kormány és a régiók kormányzói, köztársasági elnökei. Kitüntetett figyelmet kaptak a Krím vezető politikusai, akiket Putyin külön köszöntött, kiemelve, hogy ők már orosz állampolgárok.