2024. április 24., szerda

A wimbledoni döntő az év meccse

Novak Đoković és Roger Federer wimbledoni döntőjét választotta meg az ATP az év legjobb Grand Slam-meccsének. A mindenképpen nagy rangadónak számító találkozó tétjét csak növelte, hogy Đoković a világelsőség visszahódításáért, Federer pedig a nyolcadik wimbledoni trófeáért lépett pályára.

A színvonalas és fordulatokban gazdag ötjátszmás mérkőzést Đoković 3 óra 56 perc után nyerte meg. Három játszma után Novak vezetett, és a negyedikben 5:2-es előnyt szerzett, majd 5:3-nál a serlegért adogatott. Federer ekkor mutatta be tényleges nagyságát, nemcsak egyenlített, hanem kiharcolta az ötödik játszmát is, amelyben Novak 4:3-as vezetéséig minden az adogatók akarata szerint folyt, ekkor pedig Đoković három breaklabdát hagyott ki. Nem hibázott viszont a 10. játékban, amikor a breaklabdák már meccslabdák voltak, és a másodikat ki is használta.

Az év legjobb Grand Slam-meccsei: 1. Đoković–Federer 6:7, 6:4, 7:6, 5:7, 6:4 – wimbledoni döntő, 2. Wawrinka–Đoković 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7 – Australian Open, negyeddöntő, 3. Nisikori–Wawrinka 3:6, 7:5, 7:6, 6:7, 6:4 – US Open, negyeddöntő, 4. Federer–Monfils 4:6, 3:6, 6:4, 7:5, 6:2 – US Open, negyeddöntő, 5. Murray–Kohlschreiber 3:6, 6:3, 6:3, 4:6, 12:10 – Roland Garros, 3. forduló.

Az e heti kis tornákon egy-egy szerb és magyar tornagyőzelem is született. Az egyiptomi Sarm es-Seikben Nina Stojanović nyolc nap alatt másodszor is legyőzte az orosz Anasztaszija Pribilovát, és második tornagyőzelmét ünnepelhette, míg a török Antalyában a 23 éves siófoki Jani Réka Luca a serlegmeccsen fölényesen múlta felül a grúz Jekatyerina Gorgodzét, ami összesen 18. tornagyőzelme. E sikerekkel Jani valószínűleg visszatér a 300 legjobb közé, a 18 éves Stojanović pedig az 500 legjobb között találja magát.

SARM ES-SEJK. – A női ITF-torna elődöntőjében: Pribilova–Lukić 6:4, 6:3, Stojanović–Totka 7:5, 6:1, döntő: Stojanović–Pribilova 7:6, 6:3.

ANTALYA. – A női ITF-torna elődöntőjében: Jani–Buzean 6:4, 7:6, döntő: Jani–Gorgodze 6:4, 6:0.