2024. április 25., csütörtök

Ratifikálták az EU–ukrán társulási megállapodást

Az Európai Parlament (EP) keddi strasbourgi plenáris ülésén megszavazta az Európai Unió és Ukrajna között kötött társulási megállapodás ratifikálását. Az EP képviselői közül 535 szavazott a megállapodás mellett, 127 ellene, 35 pedig tartózkodott. A voksolás idejére videokapcsolatot létesítettek az EP és az ukrán parlament között. Plenáris ülésén Kijev is ratifikálta a társulási megállapodását. A törvényjavaslatot 355 képviselő támogatta a 450 fős törvényhozásban.

Az elfogadott dokumentummal Ukrajna kötelezi magát az emberi jogok tiszteletben tartására, a szabad piacgazdaság megteremtésére és szoros együttműködésre az unióval. Politikai társulást és gazdasági integrációt hoz létre az EU és Ukrajna között, és biztosítja a kölcsönös hozzáférést a piacokhoz. A megállapodás szabadkereskedelmi övezetről szóló egyezményt is magában foglal, amelynek az életbe léptetését azonban – az EU, Oroszország és Ukrajna között a múlt pénteken lefolytatott tárgyalások eredményeként – 2015 végéig elhalasztják.

„Történelmi pillanatot élünk” – mondta Martin Schulz, az EP elnöke az élő videokapcsolaton keresztül a strasbourgi és a kijevi képviselőknek. „Az igazi demokrácia az irányított demokrácia ellentéte” – hangsúlyozta. Szerinte a valódi demokrácia és az önrendelkezés ékes bizonyítéka az, amikor két parlament szabadon, egy időben dönt ugyanarról a kérdésről. „A ma ratifikált megállapodás az Ukrajnában a szabadságért küzdő emberek álmainak megvalósulása. Az EP mindig is kiállt, és ezentúl is kiáll Ukrajna területi egysége és függetlensége mellett” – tette hozzá az EP-elnök.

A társulási megállapodás nagyobb mozgásszabadságot biztosít az ukrán munkavállalók számára, meghatározza a vízummentesség bevezetésének lépéseit, és elkezdi az uniós és az ukrán szabályzás összehangolását azáltal, hogy részletesen megszabja az uniós joganyag ukrajnai átültetésének és életbe léptetésének ütemtervét.

Az ukrán parlament képviselői videolinken hallgatják Martin Schulz EP-elnök strasbourgi felszólalását (Fotó: Beta/AP)

Az ukrán parlament képviselői videolinken hallgatják Martin Schulz EP-elnök strasbourgi felszólalását (Fotó: Beta/AP)

A mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi megállapodás alapvetően az uniós és az ukrán piac integrációját jelenti. Megszünteti az importvámokat és tiltja a további kereskedelmi korlátozásokat, bár egyes érzékeny területeken, például a mezőgazdasági termékek kereskedelmében fenntart bizonyos korlátozásokat és átmeneti időszakokat. A megállapodás részben integrálja a kormányzati közbeszerzési piacokat is.

A keddi strasbourgi és kijevi szavazás eredményeképpen a megállapodás politikai része ideiglenesen alkalmazható lesz, amint az ET megerősíti azt. A teljes életbe lépéshez a megállapodást mind a 26 tagállamnak ratifikálnia kell. Eddig ezt hat tagország tette meg, az összes ratifikációig akár több év is eltelhet.

A társulási megállapodásnak a mély és átfogó szabadkereskedelmi övezet létrehozásáról szóló részének életbe léptéig, azaz 2016 elejéig is élvezheti Ukrajna az EU autonóm kereskedelmi intézkedéseiből fakadó előnyöket, tehát az ukrán árucikkek nagy része vámmentesen juthat be az uniós országok piacaira, Ukrajnának azonban nem lesz kötelessége ugyanilyen kedvezményeket nyújtani az EU-tagállamok árucikkei számára.

A kijevi parlamenti ülésen Petro Porosenko elnök a szavazást megelőző beszédében a ratifikációt a teljes jogú EU-tagság felé vezető úton megtett első és határozott lépésnek nevezte. Rámutatott arra, hogy a dokumentum 2007 óta készült, és az ukrán lakosság határozottan kiállt az ország uniós csatlakozása mellett. Bejelentette, hamarosan elkészül egy reformterv is, amely a 2020-ig megvalósítandó feladatokat tartalmazza majd. „Sem a háború, sem a politikai helyzet nem lehet ürügy a reformok halogatására” – hangsúlyozta, és utasította a kormányt, hogy már mai ülésén fogadja el a társulási megállapodás végrehajtási tervét.