XXXII. ÚSZÓ-EB, BERLIN

Szilágyi másodikként döntős!

Végre egy szép úszóhír a szerbiai szurkolóknak, amely nem Velimir Stjepanović nevéhez fűződik. Szilágyi Csaba ugyanis tegnap délelőtt 27,25 másodperccel az 50 m mell második legjobb idejét úszta ki a selejtezőben, és a brit Adam Peaty mögött jutott az elődöntőbe, ahol megnyerte saját futamát (27,33 mp), s a második időeredménnyel jutott a fináléba, mivel a másik elődöntős futam során Peaty 26,62 másodperces idővel megdöntötte az 1988-as római világcsúcsot. Az 50 méteres mellúszás döntőjét szombaton rendezik meg 17.30-tól

Elődöntős lett 100 pillangón Ivan Lenđer, aki 52,76 másodperccel 11.-ként jutott tovább, és 2:00,92 perces új egyéni csúccsal 14. volt és elődöntős Katarina Simonović is 200 m gyorson.

A magyar sikerek listája, természetesen, sokkal hosszabb. Csütörtökön este, azt követően, hogy Hosszú Katinka 200 m vegyesen nyert, Kapás Boglárka pedig 800 méteren bronzérmes lett, magyar éremesőt láthattunk. Hosszú 100 m háton harmadik aranyát vehette át, igaz, az első helyet a dán Mie Nielsennel osztotta, Biczó Bence 200 m pillangón második lett a dán Viktor Bromer mögött, a női 4x200-as gyorsváltó pedig bronzpozíción zárt, így négy versenynap után Magyarországnak a medencében négy arany-, egy ezüst- és két bronzérme volt. És lesz még, ez nem vitás, hisz reménykeltő, hogy a tegnap délelőtti selejtezőben Bernek Péter 200 m háton, Hosszú 200 m gyorson, Cseh László pedig 100 m pillangón a legjobb idővel jutott az elődöntőbe, míg Kapás harmadikként lett az 1500 méteres táv döntőse. Elődöntős még a 9. helyen Balog Gábor 200 m háton, Pulai Bence a 12. helyen 100 m pillangón és Hosszú a 10. helyen 50 m háton.

Biczó, aki két éve szintén ezüstérmes volt 200 pillangón, és a többiek kihasználták az alkalmat, hogy Stjepanović a selejtezőben betlizett, a szerbnek ugyanis az idén sokkal jobb eredménye van, mint amennyire a döntősök ezúttal képesek voltak. Igazi bravúr volt a női váltó érme, hisz Hosszú Katinka az utolsó 200-ra medencébe ugorva a hetedik helyen indulhatott, majd ellenállhatatlan úszásával utasította maga mögé a riválisokat, és hozta fel a váltót a 3. helyre, és nyerte negyedik érmét az Eb-n.

Szilágyi Csaba nagyszerűen úszott, és idei legjobbjától alig elmaradva harcolta ki az 50 mell selejtezőjének második helyét. A célba érkezés után látszott rajta, hogy elégedett, és ha az elődöntőben ezt megismétli, biztos döntős, és ma a harmadik szerbiai úszó lehetne Milorad Čavić és Velimir Stjepanović után, aki érmet tudott nyerni a nagymedencés Európa-bajnokságokon. Ez esetben sikerén az sem rontana, hogy az 50 m mell nem olimpiai szám.

Ivan Lenđer is szolidan teljesített, ami a 100 pillangó 11. helyéhez volt elegendő. Mivel a nagybecskereki ennél jobbra is képes, nem lenne meglepetés, ha döntőbe jutna, míg a szintén nagybecskereki Katarina Simonović esetében már az is szép siker, hogy 1,31 másodpercet lefaragott egyéni legjobbjából, és 200 m gyorson a 16 legjobb között végzett.

Ma a selejtezőben többek között a női 200 m pillangó következik, amelyben Hosszú és Jakabos Zsuzsanna rajtolnak, vasárnap délelőtt pedig 400 m gyorson Hosszú és Kapás lesz érdekelt.

Úszó-Eb, Berlin, nők, 800 m gyors: 1. Jasmin Curlin (brit) 8:15,54, 2. Mireia Belmonte Garcia (spanyol) 8:21,22, 3. Kapás Boglárka 8:22,06, 200 m vegyes: 1. Hosszú Katinka 2:08,11, 2. Aimee Willmott (brit) 2:11,44, 3. Lisa Zaiser (osztrák) 2:12,17, 100 m hát: 1. Hosszú Katinka és Mie Nielsen (dán) 59,63, 3. Georgia Davies (brit) 59,74, 4×200 m gyorsváltó: 1. Olaszország 7:50,53, 2. Svédország 7:51,03, 3. Magyarország 7:54,23. Férfiak, 200 m mell: 1. Marco Koch (német) 2:07,47, 2. Ross Murdoch (brit) 2:07,77, 3. Giedrius Titenis (litván) 2:08,93, 200 m pillangó: 1. Viktor Bromer (dán) 1:55,29, 2. Biczó Bence 1:55,62, 3. Pawel Korzeniowski (lengyel) 1:55,74, 50 m hát: 1. Vlagyimir Morozov (orosz) 24,64, 2. Jeremy Stravius (francia) 24,84, 3. Christoph Walker-Hebborn (brit) 25,00.