2024. március 29., péntek

Orbán: Nagyon győztünk

A Fidesz-KDNP a szavazatok 51,49 százalékával megnyerte az európai parlamenti választást – A vajdasági magyarságot Deli Andor képviseli Strasbourgban

A Fidesz-KDNP a szavazatok 51,49 százalékával megnyerte a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választást, Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerint az Európai Néppárt tagjai közül a Fidesz-KDNP arányaiban ez a pártszövetség járult hozzá a legjobban a néppárt győzelméhez. Az MSZP-t leszámítva minden párt sikerként értékelte a szereplését.

A választáson a Jobbik 14,68 százalékkal a második, az MSZP 10,92 százalékkal a harmadik, a Demokratikus Koalíció 9,76 százalékkal a negyedik, az Együtt-PM 7,22 százalékkal az ötödik, az LMP 5,01 százalékkal a hatodik lett a szavazatok 99,99 százalékának összeszámlálása alapján.

„Győztünk, nagyon győztünk, sőt mi győztünk a legjobban!" - értékelte Orbán Viktor a Fidesz-KDNP győzelmét a kormánypártok eredményváró rendezvényén. Mint mondta, most megválasztott EP-képviselőik jelentik a magyarok előretolt helyőrségét, „ők lesznek azok, akik külföldön is a hazát védik". A kormányfő azután tartott beszédet - a mandátumot szerző kormánypárti EP-képviselőjelöltek gyűrűjében -, hogy kiderült: a Fidesz-KDNP megnyerte az EP-választást, az előzetes adatok szerint 12 mandátumot szerzett az Európai Parlamentben.

Deli Andor szerint megmarad a Fidesz-KDNP erős képviselete az Európai Parlamentben a következő években is.
Erről a vajdasági magyar politikus azután beszélt vasárnap este, hogy mandátumot szerzett a Fidesz-KDNP listáján.
A részvételi arányt sajnálatosan alacsonynak nevezte, ugyanakkor megjegyezte: ez, úgy tűnik, általános európai trend. Hozzátette: az eredmények azt mutatják, hogy megmarad a pártszövetség erős képviselete az Európai Parlamentben. Az elképzeléseiről szólva kiemelte: hangsúlyosan szeretné képviselni a vajdasági magyarságot érintő kérdéseket, így a többi között az érdekérvényesítés területét. Szerbia integrációs folyamata most indul el, és kiemelt figyelemmel kell kísérni, nehogy elsikkadjanak a vajdasági magyarság számára fontos témák - mondta.

A Jobbik az európai parlamenti választáson elérte célját, sikerrel teljesítette „tavaszi hadjáratát" - közölte Vona Gábor pártelnök. A Jobbik három mandátumot szerzett az EP-ben. A pártelnök szavai szerint az EP-választás eredményének két fontos belpolitikai üzenete az, hogy a Jobbik a második erő, az MSZP pedig összeomlott. Véleménye szerint ennek a két változásnak egy irányba mutató következménye, hogy a Jobbik lehet a Fidesz kihívója, a lehetséges váltópárt. Vona Gábor megjegyezte: ez óriási felelősség is.

Az MSZP elnöksége felajánlja lemondását a párt szombaton ülésező választmányának - jelentette be az EP-választás előzetes eredményének ismeretében Mesterházy Attila pártelnök. Sajtónyilatkozatában azt mondta, a választás végeredményét szomorúan veszik tudomásul, csalódottak, hiszen rosszabbul szerepeltek, mint várták, kevesebb képviselőt tudnak küldeni az EP-be, mint tervezték. Az MSZP-nek az előzetes adatok szerint két képviselője lesz az EP-ben.
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke azt hangoztatta, hogy az eredmény - a két mandátum megszerzése - megerősítette a pártot abban, hogy folytassa „a nagyon határozott ellenzéki szerepet".  Pártjának eredményváró rendezvényén azt mondta: olyan pártot teremtettek, amely azt határozta meg célként, hogy a legádázabb ellenfele lesz „az orbáni önkénynek". „Ez a választás abban erősített meg bennünket, hogy nem kevesebb, hanem még több eltökéltség kell, és folytatni fogjuk ezt a nagyon határozott ellenzéki szerepet" - jelentette ki.

Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője arról beszélt, hogy a szövetség elégedetten és büszkén fogadta az eredményt, az egy mandátumot. Kijelentette, a magyar politika legfiatalabb pártjaként jelentős eredményt sikerült elérniük: teljesítették a céljaikat, és megcáfolták azokat, akik megpróbálták elbizonytalanítani az értük szorítókat. Hangsúlyozta, képviselőjük Európában mindig a magyar nemzet érdekeiért fog kiállni, ha lehet, akkor a kormánnyal, ha nem, akkor akár a kormánnyal szemben is.

Meszerics Tamás, az LMP listavezetője azt mondta: jelen állás szerint lesz zöldpárti magyar képviselő az EP-ben. Az LMP az előzetes adatok szerint egy mandátumot szerzett az EP-választáson. Schiffer András, a párt társelnöke a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az LMP az országgyűlési választáson elért eredménye után egy újabb lépést tett abba az irányba, hogy a magyar politikában mérvadóvá váljon. Az LMP 295 szavazattal „ugrotta meg" az EP-választáson a mandátumhoz jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, de a szavazatokból még hiányzik a külképviseleteken leadott mintegy hatezer voks. Ha az LMP a külképviseleti szavazatok miatt mégis „lecsúszna" a mandátumról, választási szakértők szerint az a Fidesz-KDNP-hez kerülne.

Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke szerint fantasztikusan dolgoztak a választási szervek, a szavazatszámláló bizottságoknak rövid idő alatt sikerült megszámlálniuk az EP-választáson leadott szavazatokat. 
Jelezte, már csak a külképviseleteken leadott voksok összeszámlálása van hátra, ezt várhatón szerda estig végzik el.

A választáson a voksolásra jogosult 8 033 818 választópolgárból 2 322 983 jelent meg, azaz a részvétel 28,92 százalék volt. Az érvényes szavazólapok száma 2 313 258 volt, az érvénytelen, de lebélyegzett szavazólapoké 9027.
Pálffy Ilona korábban azt mondta: a választáson nagyon kevés probléma merült fel. Hat helyről jelentettek rosszullétet, és volt egy olyan rendkívüli esemény is, hogy valaki mozgóurnát kért, és a kiérkező szavazatszámláló bizottsági tagok az illetőt a földön fekve találták, mentőt hívtak. A III. kerület egyik szavazókörében két négyzetméternyi vakolat omlott az urnára, ezért átköltöztették a szavazókört egy másik helyiségbe, és a szavazás folytatódhatott.

A külképviseleteken 96 helyen volt szavazás, egy rendkívüli esemény történt: Pozsonyban áramszünet volt, de rendkívüli intézkedésre nem volt szükség, mert a természetes fénynél folytatódhatott a voksolás.
Az átjelentkezések miatt sem volt sehol probléma - jegyezte meg. Hozzátette: két-három szavazónál több még a legtöbb átjelentkezőt váró szavazókörökben sem állt sorban egyszerre, zavartalanul lehetett voksolni.