KÉZILABDA – BAJNOKOK LIGÁJA NÉGYES DÖNTŐ, BUDAPEST

Egy győzelemre a címvédéstől

Helyszíni tudósítás

Nem okozott gondot a Győrnek a dán Midtjylland legyőzése a női Bajnokok Ligája elődöntőjében, így Ambros Martín csapata vasárnap délután a Papp László Sportarénában megvédheti címét. Lunde remek védéseinek, Görbicz kiváló átadásainak, valamint Amorim és Bulatović átlövésből született góljainak köszönhetően: Győr-Midtjylland 29:26

Történelmet írt a Papp László Budapest Sportaréna, hiszen a sportcsarnok szombaton és vasárnap az európai női kézilabdázás első négyes döntőjének a helyszíne. A rendezők igyekeztek mindenki számára felejthetetlenné tenni az első napot, amihez segítséget nyújtottak a pár perces megnyitó során a táncosok, valamint az a fénytechnika, amelyet a csapatok bemutatása során alkalmaztak.

Az első, 15 órakor kezdődött elődöntőben a címvédő Győr és a dán Midtjylland találkozott: ez utóbbi együttes sokak számára Ikastként lehet ismert. Az elődöntőre nem lett tele a lelátó: a nézőtéren óriási fölényben voltak a győri drukkerek, s néhány helyen lehetett látni maroknyi montenegrói, dán és macedón szurkolókat is.

Habár himnuszt nemzetközi kupamérkőzésen nem szoktak elénekelni, ez hivatalosan ezúttal sem történt meg, azonban nem hivatalosan igen, mivel a győri keménymag elkezdte az Isten, áldd meg a magyart, s a többiek azonnal csatlakoztak.

A mérkőzés elején Bulatović két góljára azonnal válaszoltak a dánok, s a két román játékvezető füttykoncertet kapott, miután érvénytelenítette Löke gólját, aki szerintük rálépett a vonalra. Lunde második védésének köszönhetően nem sikerült átvennie a vezetést a Midtjyllandnak. Löke érvényes góljára újabb gyors válasz érkezett, s hogy ne csak egy gól különbség legyen a csapatok között, azt Amorim intézte el, aki bombagóllal 5:3-as előnyhöz juttatta a Győrt. A háromgóloshoz Bodnár Bódi gólja kellett (6:3). Troeltsen egy egyéni akció után megmutatta, nem véletlenül jutott be a négyes döntőbe a Midtjylland, de Amorim újabb bődületes ererjű lövésével szemben a dánok kapusa tehetetlen volt. Löke gólját, amely Görbicz álompasszából született, meg sem ünnepelhette igazán még a zöld-fehér csapat (8:4), a dánok azonnal szépítettek (8:5). A négyes döntő előtt kiadott góllövőlistát vezető Görbicz hétméterest és kétperces kiállítást harcolt ki, de az előbbit nem tudta gólra váltani, s aztán még, durva védekezése miatt még egy sárga lapos figyelmeztetést is kapott. A második hétméterest már sikerült Görbicznek értékesítenie (9:5), majd Amorim góljával kialakult az eddigi legnagyobb, ötgólos különbség (10:5), ami a 21. percben hat gól lett, miután Kovacsics megszerezte első gólját (13:7). Löke szerezte a Győr 15. gólját, így négy perccel a félidő vége előtt a címvédő előnye hét gól volt (15:8). A félidő utolsó percéig a Midtjylland feljött öt gólra (15:10), s Amorimet ki is állítottak, így ekkor Ambros Martín, a győriek edzője kikérte első idejét. A time out használt, azonnal győri gól következett, amire a dánok az utolsó másodpercben válaszoltak, így 16:11-es győri vezetéssel mehettek a csapatok pihenőre.

Sokan még meg vissza se ültek a helyükre, a második félidő elején a Midtjylland sorozatban három gólt lőtt, s feljött 16:14-re. Ekkor azonban Görbicz egy majdnem ötperces gólcsendet tört meg, majd még egy góllal ismét négygólosra növelte csapata előnyét (18:14). Ezt a különbséget a Győr perceken átőrizte, s már ekkor látszódott, hogy a dánok a fontos pillanatokban nem tudnak eléggé koncentrálni, a győriek pedig kicsit visszavettek a tempóból, tartalékolva a vasárnapi döntőre. Hogy a végére ne legyen izgalom, arról Bulatović gondoskodott, aki az 53. percben hatgólosra növelte a győriek előnyét, akik így nyugodtan várhatták a végjátékot. A hajrában felváltva estek a gólok, azonban két perccel a vége előtt, háromgólos Győr-vezetésnél emberhátrányba került a címvédő, amelynek edzője azonnal időt kért. Amorim góljára másodpercek alatt válaszoltak a dánok, így az utolsó perc 29:26-os győri vezetéssel kezdődött, s a vége is ez lett: Győr-Midtjylland 29:26. Felcsendült a Szállj el kismadár, a győriek örömtáncot jártak, majd lepacsiztak ellenfelükkel.

MVM női BL, 1. elődöntő: Győri Audi ETO KC-Midtjylland (dán) 29:26 (16:11)

gól: Görbicz 7/4, Kovacsics 5, Amorim 5, Bulatović 4, Löke 3, Orbán 2, Bognár-Bódi 2, Korsós 1, illetve Groot 9 /4, S. Jörgensen 8, Jensen 3, Möller 3, Thorsgaard 1, L. A. Jörgensen 1, Trölsen 1.

Ambros Martín, a Győr edzője a mérkőzés előtt azt nyilatkozta, bízik abban, hogy a nézők majd átsegítik csapatát a holtpontokon. Az elődöntőben a második félidő elejei gyenge védekezést leszámítva nem volt hullámvölgy, de a szurkolók biztatására vasárnap biztosan szükség lesz.

A Győr ellenfele a montenegrói Budućnost lesz, amely hosszabbítás után, drámai küzdelemben 22:20-ra nyert a macedón Vardar ellen. A montenegrói együttesben a döntőben már pályára léphet a Görbicz Anita lefejelésért két mérkőzéses eltiltását letöltő Milena Knežević. A két csapat a csoportmérkőzések során kétszer is találkozott, s mindkétszer döntetlen lett a vége. Győrben 23:23-as, Podgoricában pedig 26:26-os eredménnyel ért véget a találkozó.

A találkozó után Kovacsics Anikó elmondta, hogy az első félidőben minden a terveik szerint alakult, s a második félidőben is sikerült kihasználniuk a dánok által szabadon hagyott területeket. – Egyelőre még nem érezzük a fáradságot, mivel az adrenalin még hajt bennünket, de bízunk benne, hogy a döntőre frissek leszünk.

Ambros Martín, a Győr edzője: - Nagyon sajnálom, hogy nem vagyok játékos, mert ez a hangulat fantasztikus. Elégedett vagyok a csapattal, természetesen minden meccsen vannak kritikus pillanatok: ilyen volt a második félidő kezdése, de ez benne van a játékban. Megpróbáltuk ráerőltetni saját játékunkat az ellenfélre, és ez nagy mértékben sikerült is. Voltak hibáink, de ezek kijavíthatók a vasárnapi döntőre.

Arra a kérdésre, hogy kit szeretne ellenfélnek, Ambros azt felelte: - Senkit…

A sajtótájékoztatót vezető EHF-küldött kérdésére, hogy miért nyert a Győr, a Midtjylland edzője, Helle Thomsen csak egy mondattal felelt:

- Mert egy fantasztikus csapat…

- Úgy éreztem, hogy mindkét félidőben jól játszunk, csak annyi volt a különbség, hogy a Midtjylland a másodikra harcosabbá vált, ezért lett kicsit szorosabb a mérkőzés – nyilatkozta Eduarda Amorim, hozzátéve, hogy lábsérülése nem vészes, a döntőben biztosan játszani fog.

Negyedik magyar diadal lehet a Győré

A BEK az 1960/61-es szezon óta létezett, amit 1993/94-ben felváltott a BL. A legtöbbször a szovjet Szpartak Kijev nyert, 13-szor, az osztrák Hypo NÖ 8 sikerrel a második, míg a jugoszláv Radnicki Beograd, a dán Viborg és Slagelse pedig három-három alkalommal ért a csúcsra. A magyarok közül a Győr (2013), a Vasas (1982) és a Dunaferr (1999) nyert a legrangosabb kupában. A nemzetek rangsorát a szovjetek vezetik (16), az osztrákok 8-cal a másodikok, a dánok 7-tel a harmadikok. A magyarok – holtversenyben az NDK-val és Jugoszláviával – a negyedikek három diadallal.
A női BL-ben először rendeznek négyes döntőt. A férfiaknál nagyon bevált ez a rendezés, és ha most Budapest is jól vizsgázik, komoly esély van arra, hogy hosszú éveken át itt rendezzék a női Final Fourt, mint a férfiak esetében Kölnben.

A Győr a harmadik magyar női csapat a Vasas (1982) és a Dunaferr (1999) után, amely megnyerte a női kézilabda Bajnokok Ligáját, illetve elődjét, a Bajnokcsapatok Európa Kupáját.

A tavalyi volt a 12. magyar érdekeltségű finálé a legrangosabb európai kupasorozatban.
Az ETO-nak az volt a nyolcadik fináléja az európai porondon, az előző hetet (BL: 2009, 2012 - EHF Kupa: 1999, 2002, 2004, 2005, KEK: 2006) elveszítette.
Az eddigi magyar érdekeltségű BEK-, illetve BL-döntők:
1965: HG Köbenhavn (dán)-Spartacus 21:16 (első mérkőzés: 14:6, visszavágó: 7:10)
1971: Szpartak Kijev (szovjet)-FTC 11:9
1978: TSC Berlin (NDK-beli)-Vasas 19:14
1979: Szpartak Kijev-Vasas 27:26 (13:17 és 14:9)
1982: Vasas-Radnički Beograd (jugoszláv) 50:43 (29:19 és 21:24)
1993: Hypo (osztrák)-Vasas 40:25 (17:14 és 23:11)
1994: Hypo NÖ-Vasas 45:39 (20:18 és 25:21)
1999: Dunaferr-Krim Ljubljana (szlovén) 51:49 (25:23 és 26:26)
2002: Kometal Szkopje (macedón)-FTC 51:49 (25:27 és 26:22)
2009: Viborg (dán)-Győr 50:49 (24:26 és 26:23)
2012: Budućnost Podgorica (montenegrói)-Győr 54:54 (27:29 és 27:25)