2024. április 24., szerda

Az Indiai-óceán déli részébe csapódott az eltűnt malajziai repülőgép

Fordulatot hozhat a több mint két hete eltűnt malajziai repülőgép keresésében műholdas adatok egy újabb elemzése, amely szerint a gép az Indiai-óceán déli részébe csapódott. A fejleményt Najib Razak malajziai miniszterelnök hétfőn jelentette be hozzátéve, hogy az elemzés, ha megerősítetten is helytállónak bizonyul, akkor áttörést jelenthet a kutatásban, ami azt jelenti, hogy a gépen utazó 239 ember mindegyike meghalt a becsapódás során.

A Malaysian Airlines a sajtótájékoztatót megelőzően a gépen utazottaknak egy üzenetet küldött, amelyben sajnálattal közli, hogy minden valószínűség szerint az MH 370 járat elveszett, az utasok odavesztek.

A malajziai légitársaság azt követően üzent a hozzátartozóknak, hogy hétfőn két újabb, feltehetően az eltűnt malajziai repülőgéphez tartozó tárgyat észlelt egy ausztrál kutató repülőgép az Indiai-óceán déli részén.

Tony Abbott ausztrál kormányfő a parlamentben beszámolt arról, hogy egy ausztrál hajó a közelben tartózkodik. A repülőgépről egy kör alakú, zöldesszürke színű, továbbá egy narancs színű és téglalap alakú tárgyat láttak. Szerinte hamarosan sikerül ezeket a tárgyakat begyűjteni.

Korábban egy kínai repülőgép fedezett fel több tárgyat a térségben, de az amerikai haditengerészet repülőgépének később nem sikerült ezeket megtalálnia. Pedig az amerikai haditengerészet a P-8 Poseidon típusú tengeralattjáró-elhárító repülőgépét, a világ legfejlettebb ilyen kutatóeszközét vetette be.

Az ausztrál hajózásbiztonsági hatóság (AMSA) szóvivője azt mondta: a P-8-as azt a feladatot kapta, hogy felleljék azt, amit a kínai repülőgép útban az ausztrál Perth felé látott. A tárgyak feltételezett sodrásának irányát modellezték, de ennek ellenére az amerikai repülőgép semmit sem talált.

Chris Budde parancsnok, az amerikai hetedik flotta műveleti tisztje már arról beszélt, hogy a térségbe repítik a haditengerészetnek azt a berendezését, amely képes megtalálni a tenger mélyén a repülőgépek úgynevezett fekete dobozát. Mint mondta, ha megtalálják a korábban észlelt tárgyakat, akkor nagyon gyorsan kell lépni, mert a fekete doboz jeladójának áramellátása korlátozott.

Szakértők szerint a jeladó mintegy harminc napig működik.

Budde hozzátette, hogy ez a kutató berendezés, amit egy hajó után lassan vontatva használnak, akár húszezer láb mélységből (hozzávetőleg hatezer méterről) érkező jeleket is képes felfogni.

A NASA amerikai űrkutatási hivatal azt közölte, hogy a műholdjaikkal, valamint a Nemzetközi Űrállomáson lévő nagy felbontású kamerákkal is kutatják majd az Indiai-óceán adott térségét.