2024. április 20., szombat

"Ha az elnök nem válaszol holnap... akkor támadásba megyünk át" (ÉLŐ KÖZVETÍTÉS)

Több mint ötvenezren a kijevi utcákon - Az ellenzék szerint a rendőrök eddig öt embert öltek meg

Több mint ötvenezer tüntető gyűlt össze szerda este Kijev központjában a Majdanon, azaz a Függetlenség terén, hogy tiltakozzon a brutális rendőri erőszak ellen, amely a nap folyamán legkevesebb öt halálos áldozatot követelt.

A tüntetés kezdetén Vitalij Klicsko, az ellenzéki Ütés (Udar) párt elnöke az általa oroszbarátnak nevezett, Viktor Janukovics államfő által vezetett kormányzattal szembeni ellenállásra szólított fel.

"Továbbra is a téren maradunk, és harcolunk..." - fogalmazott Klicsko, aki a rendőrséget arra szólította fel, hogy álljon át a tüntetők oldalára. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy fel kell készülni arra, hogy a rohamrendőrség még aznap megpróbálja kiszorítani a tömeget a térről.

Az elnökkel a nap folyamán folytatott tárgyalásról azt mondta, hogy nem kaptak pozitív választ Janukovicstól a követeléseikre. Az elnök szerinte "kinyitotta az ajtót" Mikola Azarov miniszterelnök kormányának lemondása előtt, de ezt a Régiók Pártja, vagyis a kormánypárt jóváhagyásához kötötte. Az elnök- és parlamenti választások előre hozatalára vonatkozó kérdést megválaszolatlanul hagyta - mondta.

A találkozót felidézve elmesélte, hogy azt mondta neki: "önnek lehetősége van megoldani (a válságot). Az előre hozott választások megoldást nyújtanának. Ha nem hallgat az emberekre, majd ők tesznek róla, hogy meghallgassa őket".

"Ha az elnök nem válaszol holnap... akkor támadásba megyünk át" - ígérte Klicsko, és összefogást kért az emberektől.

A tiltakozó nagygyűlés egyperces néma csenddel kezdődött a szerdai áldozatok emlékére. Egyes források szerint azok száma ötről hétre emelkedett.

Az ukrán ellenzék orvosi központjának szerda esti közlése szerint öt tüntető vesztette életét a heves kijevi összecsapásokban, és 300-an megsebesültek a zavargásokban részt vevő radikális ellenzékiek közül.

"Mostanáig öt embert öltek meg. Mintegy háromszáz a sebesültek száma (kedd) éjfél óta" - idézte Oleh Muszijt, a tüntetőket ellátó önkéntes orvosi szolgálat koordinátorát több ukrán sajtóorgánum. Az orvos szavai szerint ötből négy áldozat lőtt sebek miatt halt meg. Hozzátette, hogy két haldoklón az orvosok nem tudtak segíteni, mert a Berkut alakulat rohamrendőrei épp akkor léptek támadásba.

Jelenleg a sérülteket az "ellenállás parancsnokságán", a Szakszervezetek Házában látják el, mivel az Európai téren lévő egészségügyi állomást a belügyi egységek lerombolták - mint mondta -, kitörték az ablakait és az ajtóit.

Az önkéntes orvos hozzátette, hogy előző nap egy vöröskeresztes ruhát viselő önkéntesüket egy rohamrendőr háromszor hátba lőtte gumilövedékkel, miközben előbbi segítséget próbált nyújtani egy sérült tüntetőnek. Muszij állítása szerint a Berkut olyan új típusú könnygázt használ a tüntetők ellen, amely sokkal veszélyesebb az egészségre.

Közben az ukrán védelmi minisztérium közölte, hogy a hadsereg nem avatkozik be a belügyi alakulatok és a tüntetők közötti összecsapásokba, valamennyi katona és minden haditechnikai eszköz az állandó állomáshelyén van.

A zavargások kora este sem csitultak a parlament és a kormány épületének helyet adó Hrusevszkij utca két végében, a Függetlenség terének szomszédságában lévő Európai térnél, illetve a Dinamo futballklub stadionjánál. A tüntetők továbbra is kövekkel és Molotov-koktélokkal támadják a rendvédelmieket, akik közben vízágyús autókkal locsolják az utcában gyújtott tüzeket, időről időre fény- és hanggránátokat vetnek be a tüntetők ellen.

A demonstrálók újabb barikádot kezdtek deszkákból és mindenféle alkatrészekből építeni az Európai térnél, és újabb frontot nyitottak a kormánynegyedben az elnöki hivatalnál az épületet őrző rohamrendőrökkel szemben.

Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfő üzenetében arra kérte a belügyi alakulatok tagjait, hogy szüntessék be a harcot a demonstrálókkal szemben.

A TÜNTETÉSEKET ÉLŐBEN ITT KÖVETHETI.