2024. május 20., hétfő

Őseink is így csinálták

Hagyományos disznóvágási és disznótoros bemutató Kúlán

A kúlai Népkör Magyar Művelődési Központban harmadik alkalommal tartották meg a Hagyományos Disznóvágás elnevezésű rendezvényt, amelynek a vidékre jellemző egykori disznótoros szokások felelevenítése volt a célja, valamint a nagy múltra visszatekintő téli hagyomány átadása a fiataloknak. Az eseményt több, a gyerekeket és fiatalok megszólító program tette színesebbé. A böllérek és a segédek reggel hét órakor ölték le a disznót, ezután következett a perzselés, a szétszedés és a hús feldolgozása, délután pedig a kolbász és a töpörtyű elkészítése.

‒ Mindent úgy csinálunk, ahogy azt valamikor nagyszüleink, szüleink csinálták. Kivétel csupán az, hogy mi nem szalmával perzseltünk, hiszen a helyzet ezt itt nem teszi lehetővé. Elég sok fiatal összejött, de vannak idősebbek is, akiknek ma eszükbe jut a hagyomány. Miután kettévágjuk a disznót, kezdődik a hús feldolgozása, ami ugyancsak hagyományos módon történik – mondta Valka Károly, Kúla alpolgármestere.

Goga Zsolt, a Népkör elnöke kiemelte, a disznóvágási hagyományok felelevenítésével elsősorban a fiatalabb korosztályt célozták meg, hiszen sokan közülük még soha nem láttak ilyesmit.

‒ Az egésznapos programot úgy alakítottuk, hogy a fiatalok bekapcsolódhattak a disznóvágás folyamatába, vagy végignézhették, hogyan történik a sertés felbontása, a kolbász készítése és a zsír sütése – mondta a Népkör elnöke.

A munkába a magyarországi testvérvárosból, Kalocsáról érkezett vendégek is bekapcsolódtak. Kákonyi István, Kalocsa város önkormányzati képviselője elmondta, a Piros Rózsa táncegyüttes néhány tagjával már harmadik alkalommal vesznek részt a disznótoros rendezvényen.

‒ Nincsenek nagy különbségek az ottani és az itteni disznóvágások között. A folyamat mindenképpen pálinkával kezdődik, a szalmával történő perzselés nálunk is kihalófélben van, viszont a bontás előtti tisztítás, a bontás folyamata és az összes többi munka csaknem ugyanúgy zajlik. Természetesen a napközbeni étkezéshez a már feldolgozott alapanyagokat használjuk fel – fogalmazott Kákonyi István. Hozzátette, a tagság aktívan bekapcsolódik a rendezvényhez köthető egésznapos programba, ideértve a kézműves-foglalkozásokat, valamint a kalocsai finomságok elkészítését és bemutatását is.

A disznótoros reggeli elkészítésébe az egyesület minden szakcsoportjainak a tagjait is bevonták, így a már hagyományos hagymás sült vér mellett sült hús és szalonna, valamint sertésmáj is terítékre került, de nem maradt el az ilyenkor hagyományos kalács, a hájas kifli sem.

A gyermekek számára a rajzolás, a gyöngyfűzés és karácsonyi fenyődíszek készítésén kívül táncházat is szerveztek, így a különböző aktivitások csaknem egész napos programjai maximálisan sikerültek.

 

Nyitókép: Nagy volt az érdeklődés a kolbász készítése iránt is (Fotó: Paraczky László felvétele)