2024. április 27., szombat

A közösségért élt és dolgozott

Szajánban is bemutatták Gallusz László újságíró, szerkesztő és riporter Elnémult méhzsongás – Tamaskó József életútja című kötetét

Szerdán este a Szerbiai Kolping Társaság szajáni székházában nagy érdeklődés mellett mutatták be Gallusz László újságíró, szerkesztő és riporter Elnémult méhzsongás – Tamaskó József életútja című kötetét. A szerzővel Ternovácz István újságíró beszélgetett. Az egybegyűlteket Tóth Zoltán, a szajáni helyi közösség tanácselnöke köszöntötte.

A Vajdasági Magyar Művelődési Intézetet a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége kereste fel a könyv kiadásával kapcsolatban, és ők indítványozták azt is, hogy Tamaskó József életútját dolgozzák fel a kiadványban, tudtuk meg Kormányos Katona Gyöngyitől, az intézet igazgatójától.

– Tamaskó József életútja minden vajdasági magyar ember számára érdekes lehet. Korának meghatározó egyénisége volt, munkásságával pedig örökséget hagyott a vajdasági közösség számára, ami a méhészet mellett a Gyöngyösbokréta mozgalom életre keltése, elindítása volt. Nehéz körülmények között élt, nem volt képzett ember, ugyanakkor fontosnak tartotta azt, hogy a saját szülőföldjén maradjon –  hangsúlyozta Kormányos Katona Gyöngyi.

Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke elmondta, hogy a kiadvánnyal emléket szerettek volna állítani egy olyan vajdasági magyar ember számára, aki sokat tett a mezőgazdaság fejlődéséért az elmúlt száz-százötven év során.

– A választást hosszas kutatómunka előzte meg. Tamaskó József amellett, hogy a méhészetben nagyot alkotott, a közösségünk érdekében is nagyot cselekedett, hiszen ő volt az, aki az első világháborút megjárva, hadirokkantként és hallássérültként hazaérkezve egy teljesen új országba került, és nem azon járt az esze, hogy el kell innen menni, hanem azon kezdett el gondolkodni, hogy hogyan lehet itt boldogulni. Ez az a hajtóerő, aminek a mai emberekben is meg kellene lennie –  emelte ki Nagy Miklós.
Gallusz László, a könyv alkotója művének jelentőségét abban is látja, hogy amikor tavaly megjelent a könyv, akkor a méhészeti sajtó kereken százéves lett.

– Ebben az időszakban hat-hét folyóirat váltotta egymást, de könyv formájában méhészettel vagy méhésszel foglalkozó irodalom nem jelent meg. Olyan téma ez, ami nem kínálja tálcán magát, így egy újságírónak igazi kihívást jelent. A segítségemre sietett egy régi barátom, majd a gombosi, később pedig a Tisza menti méhészek is. Azokat a helyszíneket kerestük fel, ahol Tamaskó életében is megfordult, ahol alkotott –  számolt be az író, majd arra is kitért, hogy számára ki is volt Tamaskó József. 

A könyv elkészülését a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alapítvány és az Agrárminisztérium (Budapest) támogatta. 

Nyitókép: A szajáni helyszín zsúfolásig telt érdeklődőkkel (Fotó: Vidács Hajnalka)