Három évtizeddel ezelőtt, 1992 májusában a magyarkanizsai községhez tartozó Oromhegyesen és a környező falvakban egyszerre több, mint kétszáz behívót kézbesítettek a hadköteles férfiaknak, hogy hadgyakorlat címén azonnal vonuljanak be katonának.
A település egészségházában dolgozó hölgyek kezdeményezésére békegyűlést szerveztek, majd az érintett férfiak a későbbiekben legendássá vált Zitzer Club épületébe költöztek be azzal az elhatározással, hogy őket semmilyen erő és hatalom nem küldheti el az értelmetlen háborúba.
Ellenállásuk kilencven napig tartott, ez idő alatt megalapították a Zitzer Szellemi Köztársaságot, s az itt zajló történéseknek köszönhetően Oromhegyes és ezen belül a Zitzer Club nemzetközi vonatkozásban is a békés tiltakozás és polgári engedetlenség jelképévé vált.
Harminc- évvel később ma a béketiltakozás kezdetének a helyszínén a tiltakozás egykori résztvevői a Nők feketében belgrádi szervezetének a képviselőivel együtt emlékeztek meg a békés tiltakozásról és a 90 napig tartó polgári engedetlenégről.
Az általános iskola előtt megtartott alkalmi történelemórát követően az emlékezők ugyanazon az úton, amelyen három évtizeddel ezelőtt is elhaladtak, az egykori Zitzer-klubhoz vonultak, ahol folytatódott a megemlékezés, amihez online konferenciabeszélgetésen keresztül olyan magyarországi közéleti szereplők, illetve előadók is csatlakoztak, akik a Zitzer Szellemi Köztársaság megalakulásának a hírére jelenlétükkel, illetve más forrásokkal is támogatásban részesítették az oromhegyesi békeaktivistákat, illetve a velük együtt a helyszínen szolidaritást vállaló hazai és külföldi újságírókat, értelmiségieket és művészeket.
A harminc évvel ezelőtti béketiltakozás mozgatórugóival, szervezőivel készített riportunkat a közeljövőben olvashatják napilapunk oldalain.