2024. április 27., szombat
EGYMÁS KÖZT

Mit üzen a kapcsolati státus?

A Facebook világa minden szempontból behálózza az életünket, és ez alól a párkapcsolatunk sem kivétel. Nincs is ezzel semmi gond, addig a pontig, amíg nem esünk túlzásokba. Nemrégen említést tettem azon kutatásokról, amelyek arról számolnak be, hogy a közzétett képek általában pozitív környezetben, hangulatban jönnek létre, kellemes életérzésről árulkodnak, és boldog helyzeteket tükröznek. Ilyen szempontból érthető, hogy előszeretettel osztjuk meg a párunkkal együtt eltöltött boldog pillanatokat, valamint közös életünk egy-egy meghatározó fordulópontját.

Pszichológiai szempontból különösen érdekes az a pillanat, amikor is a párok kapcsolatukat nyilvánosságra hozzák az említett közösségi portálon. Mindezt a kapcsolati státust jelölő opcióval tehetik meg, és ettől csupán egy kattintás választja el őket. Nagyon érdekes jelenség ez. A párok mindig is igyekeztek valamilyen módon kifejezni szerelmüket. Egymás iránt táplált érzéseiket csókkal, érintéssel, eljegyzési, majd esküvői ceremóniával pecsételték meg. Mindezt azonban a nyilvánosságnak látnia kell, míg a kapcsolati státus előnye, hogy akkor is látható, ha az adott pár fizikailag nincs jelen. Egyes kutatások felméréseiből az derül ki, hogy ez az opció a párkapcsolat érettségi szintjéről árulkodik. Ezek szerint a párok akkor érzik kapcsolatukat annyira érettnek, hogy azt felvállalják, amikor közzéteszik a Facebookon. A felmérések alapján a kapcsolati státus kiposztolásáig átlagban 5-6 hónap telik el.

Magyar kutatók egy csoportja Orosz Gábor vezetésével még érdekesebb kérdést vetett fel. Arra próbáltak választ keresni, vajon van-e eltérés azok között, akik párkapcsolatukat a Facebookon is kiposztolják, és azok esetében, akik párkapcsolatban élnek ugyan, de ezt mégsem teszik. Azt is megpróbálták kideríteni, vajon erősebb-e a szerelem érzése azok esetében, akik megosztották kapcsolati státusukat a nagy világgal. Az eredmények szerint szerelmesebbek és féltékenyebbek. Magát az eredményt nem befolyásolta a megkérdezettek életkora, továbbá milyen gyakori felhasználói a közösségi portálnak, illetve az sem, hogy mennyi ideje élnek párkapcsolatban. Érthető, hogy a párok esetében kapcsolatuk olyan érettségi szintre kell, hogy lépjen, amikor is felkészültek arra, hogy mindezt felvállalják ismerőseik, átvitt értelemben pedig az egész világ előtt. Ez általában közös megbeszélés és az említett kutatás szerint a pár mindkét tagja esetében szinte egyidejűleg történik. Amellett, hogy ez az opció a szerelem érzésének kifejezését teszi lehetővé, valamilyen védelmet is nyújt, hiszen mindenki számára látható az, hogy az adott illető foglalt. Felmerül mégis a kérdés, mi van azokkal, akik mindezt nem teszik közzé a Facebookon? Tényleg különbség lenne, valóban kevésbé lennének szerelmesek? Nem hinném, a kutatás mégis egy nagyon érdekes jelenségre mutatott rá. Az eredményeket nem kell elfogadnunk, sőt! Nem árt azonban elgondolkodnunk azon, hogy manapság számos jelenség megnyilvánulását határozza meg az, ahogyan a közösségi portálokon viselkedünk.