2024. április 27., szombat
HATÁRON INNEN ÉS TÚL

Révkomárom

Az 1715. évi népszámlálási adatok szerint Komárom lakóinak száma 8321, több mint Pestnek, Pozsonynak, Pécsnek, Győrnek vagy Kassának. Brassó, Buda, Kolozsvár és Nagyszeben után a Magyar Királyság ötödik legnépesebb városa Komárom volt – hirdeti egy révkomáromi márványtábla. A város első virágzását Hunyadi Mátyás idejében élte. Ekkor itt állomásozott a királyi dunai flotta, a komáromi vár pedig a magyar reneszánsz egyik bölcsője lett. A törökök előrenyomulása idején fontos végvár volt, 1745-ben pedig Mária Terézia szabad királyi várossá emelte. A Trianoni békeszerződés a Duna közepén kettévágta a Csallóköz délkeleti csücskében fekvő várost. A nagy háborúk után a folyó két partján élő magyarságot a Schengeni egyezmény életbe lépéséig csak az Erzsébet-híd kötötte össze. Ma a dél-szlovákiai város lakóinak több mint a fele magyar, harmada pedig szlovák.

Egészen a Duna szabályozásáig Komáromnál volt egyedül olyan gázló a Bécs–Buda folyamszakaszon, amely szinte egész évben járható volt. Ez nagymértékben elősegítette az áru és a hadsereg szabad mozgását. A környék mocsaras jellege miatt rengeteg rovarfaj telepedett meg a néhol egy kilométer széles, de sekély szakaszon. Sokan a szláv komar (szúnyog) szóból eredeztetik a város nevét. A magyar köznyelv, hogy megkülönböztesse a magyarországi Komáromtól, Révkomáromnak nevezi.

A város szülötte a magyar romantika kiemelkedő alakja, Jókai Mór és a világhírű zeneszerző, Lehár Ferenc. Jelentős szerepet játszott a város életében Klapka György 1849-es tábornok, aki hősiesen védte a várost a túlerőben lévő cári és császári csapatok ellen. Révkomáromban töltötte fiatalságát Selye János, a stresszelmélet megalkotója. A városban született V. László cseh–magyar király is.

Révkomárom történelmi központja megmaradt a háborúk és a többszöri városrendezés után is. Itt áll a legtöbb történelmi és kulturális műemlék: a romantikus stílusban épült Tiszti Pavilon, a neobarokk városháza, a Szent András-templom és a bencés kolostor, a Legszentebb Istenanya pravoszláv templom, a Református Kollégium, és 300 éve itt áll a Szentháromság-szobor is. A város központjában található az egyedi hangulatú Európa-udvar, amely Európa 47 tájegységének építészeti stílusát mutatja be.

A lerombolt érsekújvári erőd köveiből az 1700-as évek elején a jezsuiták felépítették a Szent András-templomot, melyet a buzgó révkomáromiak többször kibővítettek és újjáépítettek. A város szellemi életét tovább emelte a hívek adományából épített és 1788-ban felszentelt református templom. Az imaház 2500 férőhelyével az akkori Magyarország második legnagyobb református temploma volt. Révkomárom következő jelentősebb kulturális élményére 2004-ig kellett várni. Hosszas előkészületek után ekkor nyílt meg a városban Szlovákia első önálló magyar nyelvű univerzitása, a Selye János Egyetem.

A városháza tornyában naponta négyszer megjelenik egy huszár, és eltrombitálja Egressy Béni 1849-ben, itt komponált Klapka-indulóját, a Föl, föl, vitézek a csatára, a szent szabadság oltalmára…