2024. május 3., péntek
FORMULA-1

Folytatódott a Red Bull nyomasztó fölénye

A semleges F1-es szurkolók számára a kínai sprintkvalifikációk kapcsán felcsillant a remény, hogy talán meg lehet törni a Red Bull lassan már szinte unalomba menő uralmát, mert azt a brit Lando Norris nyerte meg egy fordulatos és izgalmas selejtezőben, amelynek az első szakaszát követően például negyedórára félbe kellett szakítani, mivel lángra kapott (?!) a pálya melletti fű egy része, majd az utolsó etapot már esős időben teljesítették a pilóták, összevissza csúszkálva.

Aztán magán a futamon már minden visszaállt a régi kerékvágásba, a negyedik helyről rajtoló Max Verstappen, a Red Bull címvédő és háromszoros világbajnok versenyzője nyert, de a történethez az is hozzátartozik, hogy Norris nem kapta el jól a rajtot, aztán az első kanyarban megcsúszott, és egészen a hetedik helyig esett vissza. A vezetést a jól startoló Lewis Hamilton vette át, és nagyjából a táv feléig az élen is tudott maradni. Verstappen azonban a valamivel több, mint 100 kilométeres rövid futam második felében először az akkor második helyen száguldó Fernando Alonsót, majd pedig Hamiltont is viszonylag könnyedén lehagyta, a folytatásban pedig simán megnyerte a sprintversenyt.

A nagydíj rajtrácsa terén is Verstappen volt a legjobb (a Red Bull 100. pole-pozíciója), rajt-cél győzelemmel ő nyerte a versenyt karrierje 190. F1-es vidalán, s növelte előnyét a világbajnoki pontversenyben. A Sanghajban korábban még soha nem diadalmaskodó Verstappen után Norris ért célba másodikként, az osztrákok sikerét pedig Sergio Pérez tette teljessé a harmadik helyével.

A világbajnokság két hét múlva az Egyesült Államokban, a Miami Nagydíjjal folytatódik.

Végeredmény, Kínai Nagydíj, Sanghaj (56 kör, 305,066 km, a pontszerzők): 1. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:40:52,554 óra, 2. Lando Norris (brit, McLaren) 13,773 másodperc hátrány, 3. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 19,160 mp h., 4. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 23,623 mp h., 5. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 33,983 mp h., 6. George Russell (brit, Mercedes) 38,724 mp h., 7. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 43,414 mp h., 8. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 56,198 mp h., 9. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 57,986 mp h., 10. Nico Hülkenberg (német, Haas) 1:00,476 perc h.
A leggyorsabb kör: 1:37,810 perc (Alonso, 37. kör).
Sprintfutam (19 kör, 103,569 km, a pontszerzők): 1. Verstappen 32:04,660 perc, 2. Hamilton 13,043 másodperc hátrány, 3. Pérez 15,258 mp h., 4. Leclerc 17,486 mp h., 5. Sainz Jr. 20,696 mp h., 6. Norris 22,088 mp h., 7. Piastri 24,713 mp h., 8. Russell 25,696 mp h.
A vb-pontversenyek állása 5 futam után (még 19 van hátra), versenyzők: 1. Verstappen 110 pont, 2. Pérez 85, 3. Leclerc 76, 4. Sainz 69, 5. Norris 58, 6. Piastri 38, 7. Russell 33, 8. Alonso 31, 9. Hamilton 19, 10. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 9 stb. Csapatok: 1. Red Bull 195 pont, 2. Ferrari 151, 3. McLaren 96, 4. Mercedes 52, 5. Aston Martin 40, 6. RB 7, 7. Haas 5.

Nyitókép: A dobogó már-már szokásos képébe ezúttal Lando Norris (balról) fért bele (Fotó: Beta/AP)