2024. június 3., hétfő

Kilenc esetleg tíz ?

Óbecsén ezúttal is számos politikai párt, koalíció, polgári csoport indul az önkormányzati választásokon.

Egy nappal a jelölőlisták átadásának végső határideje, április 25-e előtt, Óbecsén nyolc politikai párt, koalíció illetve polgári csoport adta át önkormányzati jelölőlistáját. Egy, a Liberális Demokrata Párt az utolsó napon kívánja ezt megtenni azzal az alig titkolt szándékkal, hogy ők legyenek a listazárók.

Mellettük nem hivatalos értesülések szerint egy polgári csoport vagyis a roma közösséget képviselő civil szervezet kíván még listát állítani az önkormányzati választásokon.

A bejelentkezők listája nem minden esetben teljes. Eddig csak öten állítottak mind a 36 tanácsnoki helyre jelöltet. A többiek különböző megfontolásból nem töltötték be ezt a számot. Többnyire azért, mert nem tudtak összeszedni jelöltekként 30 hitelesített aláírást, aminek persze költségvonzata is van. A jóslatok szerint ilyen vetélkedés és szavazati megoszlás mellett nemigen hihető, hogy egy- két koalíció kivételével többen hozzájutnak a tíztől több képviselő helyhez, ami a későbbi hatalmi felálláshoz több mint kiváló pozíciót jelent.

Amire korábban nem volt példa, az idén szinte divat lett. Ez pedig a választás előtti koalíciók létrehozása. Elsőként ezt három magyar párt: a VMSZ, a VMDK és a VMDP jelentette be. Magyar Koalíció- Pásztor István néven indulnak a választások minden szintjén Az önkormányzati jelöltlistán 36, a tartományi részarányos jelöltlistán 6, a köztársasági jelöltlistán pedig 28 óbecsei név szerepel. A koalíció egyéni tartományi jelöltje mgr. Fehér László. Noha elsőként jelentették be a megalakulást, a községi listát mégsem elsőként adták be. Azt viszont egy kis odafigyeléssel ez a koalíció Óbecsén elérte, hogy miután köztársasági és tartományi szinten a hetes számot kapta, községi szinten is ez jutott neki, ami a választóik számára egyfajta könnyítést jelent. Nem kell bóklászniuk a szavazólapokon, csak a heteseket kell megkeresniük és bekarikázniuk.

A második nagy koalíció óbecsei szinten a Demokrata Párt, a G l7 PLUSZ és a VSZDL részéről Európai Községért Óbecséért - Boris Tadić néven. Az ő községi listájuk is teljes, és minden szinten állítanak jelöltet. A községi listán a 3-as szám jutott nekik.

A harmadik nagy összefogás, a nagypolitika bugyraiba is belelátók szerint, nem volt nagy meglepetés. Az óbecsei szinten is nagy szavazóbázissal rendelkező Szerb Radikális Párt a községi önkormányzati választásokon igencsak halványan szereplő, és közelmúltban történt kilépések után még inkább meggyöngülő Szerb Demokrata Párttal, és az óbecsei községben hasonlóképpen szerény szavazóbázissal rendelkező Új-Szerbia Párttal létrehozta a Szerb Összefogás Óbecséért- Dragan Živkov Džaja nevű koalíciót. A községi listájuk, amely az 5-ös számot kapta teljes, más szinteken viszont. nem együtt indulnak.

A negyedik koalíciót Mozgalom a Változásokért néven jegyezték be a 6-os szám alatt, amit a Szerbia Ereje Mozgalom, az Én Szerbiám Mozgalom és a Szerb Megújhodási Mozgalom hozott létre.

Lista Községünkért néven az Egyesült Nyugdíjasok Szerbiai Pártja és Sikeres Emberek- Milovanov Živkov -Braca polgári csoport hozta létre koalícióját, amely a 8-as számot kapta. Listájuk nem teljes, és a tartományi egyéni listán állítanak együttes jelöltet.

A Mint Egy Ház lokális párt, amelynek alapítói az év közepén kettévált G-17 Pluszból verbuválódtak, nem teljes listával 2-es számon szerepel az önkormányzati választásokon, és tartományi szinten is állít egyéni jelöltet.

A Szerbiai Szocialista Párt sokadszor megújuló községi szervezete, noha felsőbb szinteken a nyugdíjasokkal való összefogásról beszélnek, községi szinten dr. Zora Apic neve által fémjelezve egyedül indul a községi választásokon, és az 5-ös számot kapta. A községi listán csak huszon-egynéhány név szerepel.

A legnagyobb érdeklődést, és a többiek részéről igencsak heves reagálásokat a Mozgalom Óbecséért - Dušan Jovanović Polgári Csoport létrehozása és indulása váltotta ki. Kevés kivétellel ezt a csoportot mindenki igencsak keményen támadja. Leghevesebb támadások a Szerb Összefogás részéről érik, de az Európai Községért Óbecséért - Boris Tadić koalíció részéről is komoly észrevételek hangzottak el a csoport listaállítási, aláírás-gyűjtési módszerére. Ez a csoport neves közéleti személyiségek, gazdasági és más vezetők, kisiparosok, földművesek nevei által fémjelzett listát állított.

Hogy a felsorolt nyolc, és a még esedékes két pártból, polgári csoportból kinek mekkora lesz a május 11-ei esélye, jelen pillanatban senki sem képes megjósolni. Azt viszont nem nehéz kitalálni, hogy közöttük nyilvánvalóan még olyanok is lesznek, amelyek annyi szavazatot sem kapnak, mint amennyi aláírást a listaállításhoz összegyűjtöttek.

A legtöbb induló nem listaállításkor, hanem jóval később tette közzé választási kampányprogramját, terveit. Ezekből és az ott elhangzott ígéretekből kiindulva, ha az ígérgetők számára kedvezően alakul a szavazás eredménye, akkor akár egy éven belül erős gazdasággal rendelkező, gyógyüdülő város, község lesz Óbecse. Ezek a célkitűzések ugyanis csaknem minden indulónál szerepelnek.. Szembetűnő a multietnikai, a toleráns, a békés egymás mellett élés kiemelése valamennyi induló részéről. Különösen sokat foglalkoznak ezzel azok , akik nem titkolják, hogy jelentős számú magyar szavazatra számítanak. Csaknem minden listán, még a Szerb Összefogásén is találhatók magyar hangzású jelöltnevek. A szórólapok és más propagandaanyagok is többnyire kétnyelvűek.

A Magyar Koalíció létrehozásának tényére, mint nemzetenkénti megosztási tényezőre, különösképpen pedig a koalíció autonómiára vonatkozó elképzelésére elég sok megjegyzés hangzik el. Az utóbbi ellen a leghevesebb támadást eddig a Szerb Összefogás bemutatkozó sajtótájékoztatóján intézték, de a magukat demokratikusnak, európainak valló koalíciók, csoportok sem rejtik véka alá ez irányú elmarasztaló véleményüket. El-elhangzik néhány, a magyar szeparáció veszélyére irányuló „jóindulatú” figyelmeztetés is.