2024. április 19., péntek

A francia hírszerzés Damaszkuszt tette felelőssé a vegyifegyver-támadásért

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter szerdán ismertette a francia hírszerzés jelentését, amely Damaszkuszt vádolta meg a 87 emberéletet követelő Hán Sejkún-i feltételezett vegyifegyver-támadás elkövetésével.

Fotó: Beta/AP

Fotó: Beta/AP

"Kétség sem fér hozzá, hogy szarint vetettek be" április 4-én - mondta Ayrault. "Ezek után már a szíriai rezsim felelőssége is vitathatatlan, ha a felhasznált szarin gyártási folyamatát figyelembe vesszük."
Bizonyossággal megállapítható, hogy "a mintavételben szereplő szarin gyártási folyamata a szíriai laborokban kifejlesztett módszerek vonásait viseli magán," a damaszkuszi rezsim egyfajta kézjegyeként - tette hozzá.
A francia hírszerzés a szíriai kormány által elkövetett, 2013-as szarakebi gáztámadásból származó mintákkal hasonlította össze a Hán Sejkún-i mintákat. Egy diplomáciai forrás úgy tudja, hogy Párizsnak sikerült megszereznie egy fel nem robbant töltetet a vegyifegyver-támadás helyszínéről, és ezt elemezték ki.
"Megerősíthetjük, hogy az április 4-én használt szarin ugyanaz a szarin, amelyet 2013. április 29-én használtak a szarakebi támadásban" - szögezte le Ayrault. "A gyártási folyamat megegyezik azzal, amelyet a CERS fejlesztett ki a szíriai rezsim számára."
A szíriai Tudományos Tanulmányok és Kutatások Központjára (CERS) több nyugati ország felfigyelt, amelyek azzal vádolják Damaszkuszt, hogy a 2013-as orosz-amerikai egyezményben szereplő kötelezettségvállalásával ellentétben nem semmisítette meg teljesen vegyifegyver-arzenálját. James Mattis amerikai védelmi miniszter pénteken azt mondta: kétség sem fér hozzá, hogy a rezsimnek vannak tartalékban vegyi fegyverei. Az Egyesült Államok hétfőn a CERS 271 kutatójával szemben hozott büntetőintézkedéseket.
Ayrault a védelmi tanács ülésén ismertette a francia hírszerzés jelentésének eredményeit.
A Hán Sejkún-i támadásban 87-en vesztették életüket, köztük 31 gyerek. A szíriai rezsim lépését az Egyesült Államok a homszi as-Sajrát légitámaszpont elleni légicsapással torolta meg.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) vizsgálódásai során cáfolhatatlan bizonyítékokat talált a szarin idegméreg használatára. Hasonló következtetésekre jutott az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Törökország és Franciaország is.