2024. április 20., szombat

Trump beváltotta kampányígéretét

Az Egyesült Államok kivonul a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból
Donald Trump aláírta azt az elnöki rendeletet, amelynek értelmében az Egyesült Államok kivonul a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból (TPP). Nagy dolog ez az amerikai munkásnak – mondta.

Kampányígéretét beváltva, Donald Trump amerikai elnök első munkanapján rendelet írt alá arról, hogy az Egyesült Államok kivonul a Csendes-óceáni Partnerségből (TPP) –közölte a BBC.

Trump megválasztása után már néhány héttel, novemberben bejelentette, hogy az Egyesült Államokat kivonja a készülő ázsiai-csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezményből, amit kétoldalú, “korrekt” kereskedelmi egyezményekkel helyettesít majd. Utóbbiakkal “visszahozza a munkahelyeket és az ipart” Amerikába – érvelt. Trump a TPP-t az Egyesült Államok “potenciális katasztrófájának” minősítette.

Az egyezmény, amelyet tizenkét ország írt alá, Trump elődje, Barack Obama elnök ázsiai politikájának kiemelten fontos eleme volt. A TPP ellenes rendeletről annak aláírása után Trump azt mondta, „nagy dolog ez az amerikai munkásnak”.

Éveken át dolgozott rajta Obama

Az Obama-kormányzat éveken keresztül tárgyalt a megállapodásról, amelyet Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr, az Egyesült Államok és Vietnám képviselői 2016. február 4-én Aucklandben írták alá.

A TPP jövője azonban kérdésessé vált, miután Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást, mivel kampányában többször is hangoztatta, hogy mihamarabb felmondja azt, mert inkább kétoldalú megállapodásokat kötne a TPP helyett.

Amerika nélkül nem működhet

A TPP-megállapodás életbe lépésének az a feltétele, hogy minden ország ratifikálja, vagy két évvel az aláírás utánig legalább az aláírók együttes hazai össztermékének (GDP) 85 százalékát adó országok emeljék be azt hazai jogrendjükbe.

Utóbbi feltétel azt jelenti, hogy az Egyesült Államok nélkül nem jöhet létre a szabadkereskedelmi övezet, ugyanis a 12 ország együttes GDP-jének 60 százalékát az amerikai gazdaság állítja elő.

Abe Sindzo, japán miniszterelnök – aki a TPP nagy támogatója – a minap leszögezte: a TPP-nek az Egyesült Államok nélkül semmi értelme.

TPP nélkül felértékelődhet Kína szerepe

A TPP 12 ország 800 millió lakosát és a világgazdaság 40 százalékát foglalta volna magában, a világkereskedelemben való részesedése pedig elérte volna 25,9 százalékot.

Korábban közölt elemzői vélemények szerint, ha nem lép életbe a megállapodás, várhatóan felértékelődik Kína szerepe a csendes-óceáni térség kereskedelmének alakításában.

Abortusz- és a bürokráciaellenes rendeleteket is hozott

Az Ovális Irodában tartott ceremónián az amerikai elnök két másik rendeletet is aláírt: munkaerő-felvételi tilalmat rendelt el szövetségi adminisztratív munkahelyekre és utasítást adott szövetségi támogatást élvező nem-kormányzati szervezeteknek arra, hogy nem finanszírozhatnak külföldön elvégzett magzatelhajtásokat.