25. KÉZILABDA-VB - FRANCIAORSZÁG

„Nem értem, mit csinál Sabaté”

Dávid legyőzte Góliátot – így lehetne jellemezni Željko Babić szavaival a Franciaországban zajló férfi-világbajnokság C csoportjában megrendezett Horvátország–Magyarország mérkőzést, amelyet az Európa-bajnok bronzérmes horvátok 31:28-ra nyertek meg. A magyar csapat így két mérkőzés után két vereséggel áll, s a csoport harmadik helyét kell megcéloznia.

Željko Babić, a horvátok szövetségi kapitánya a mérkőzés előtt adott nyilatkozatában egyértelművé tette, hogy a magyar csapatot tartja az esélyesebbnek, de a horvát Dávid képes lehet a meglepetésre. A kapitány azt mondta: „a magyarok erősek, mi pedig gyorsak vagyunk”, s hozzátette: ha a bokasérüléssel bajlódó Nagy László nem lép pályára, akkor az nagyban megkönnyíti majd a dolgukat. Babić minden kijelentése valósággá vált, ugyanis a horvátok a második félidőben a gyorsaságuknak köszönhetően nyerték meg azt a mérkőzést, amelyet Nagy László csupán a kispadon ülve nézett végig. A magyar csapatból Harsányi Gergely és Balogh Zsolt is hat-hat gólt lőtt, előbbi nyolc, utóbbi hét kísérletből, a horvátoknál pedig Manuel Štrlek (hat gól) és Domagoj Duvnjak (öt gól) vitte a hátán a csapatot, de mellettük négyen is (Zlatko Horvat, Marko Mamić, Luka Sebetić, Luka Cindrić) négyszer iratkoztak fel a góllövőlistára. A csapatok közötti háromgólos különbséghez a kapusok teljesítménye is hozzájárult: míg Filip Ivić és Ivan Stevanović 41 lövésből 13-at hárított (32 százalék), addig a másik oldalon Mikler Roland és Fazekas Nándor ugyanennyi lövésből pontosan hárommal kevesebbet (24 százalék) védett ki. A két csapat 33. alkalommal találkozott egymással, a párharc során ez volt a horvátok 19. győzelme.
„Ezt vártuk, ez a realitás, hiszen a horvát válogatott az egyik legjobb a világon – mondta Javier Sabaté szövetségi kapitány. – Nincs semmi probléma, jól játszottunk, büszke vagyok a csapatunkra. Nincs kifogás, de Nagy László nagyon hiányzott. Az első félidőben remekül kézilabdáztunk, de a másodikban védekezésben már nem bírtuk. Csoda, hogy az utolsó tíz percben volt lehetőségünk az egyenlítésre. A küzdeni tudásunk óriási volt, le a kalappal a játékosok előtt. Megmondtuk a világbajnokság előtt, hogy nem mi vagyunk az esélyesek, de közel vagyunk a legjobbakhoz. A célunk a csoport harmadik helyének megszerzése, jól fog jönni egy kis pihenő a következő mérkőzésünk előtt.”

„Több volt ebben a meccsben – mondta Harsányi, a magyar válogatott jobbszélsője: – Úgy mentünk ki a pályára, hogy győzelmi esélyeink vannak. A németek elleni meccstől eltérően most jól kezdtünk, a legjobbjukat, Domagoj Duvnjakot jó ideig egy gólon tartottuk. Hatékonyan átjátszottuk a horvátok öt-egyes védekezését, ők azonban ritmust váltottak, és felzárkóztak.”
A nyolc lövésből hat gólt szerző Harsányi úgy látta, támadásban remekül megoldották a bokasérülés miatt hiányzó Nagy László helyettesítését, de Ligetvári Patrik nem tud úgy védekezni, mint a csapatkapitány.

A magyar csapat a németektől elszenvedett 27:23-as vereség során sem játszott rosszul, az olimpiai bronzérmes ellen párszor felcsillant a remény a pontszerzésre, s Horvátország ellen is vezetett az első félidőben három góllal, de ezt a találkozót is elveszítette a magyar válogatott. Nem meglepő, hogy Zlatko Saračević, a horvát válogatott egykori kiválósága, a Veszprém jobbátlövője kritikus hangnemben szólt Javier Sabaté munkájáról:

„A magyar csapat nagyon jó, de nem értem, mit csinál Sabaté. A 16 fős keretben alig van szélső, viszont beállóból négy is, és nagyon sok az átlövő. Nem értem ezt a taktikát, és nem értem, amikor az időkéréseknél a magyar, az angol és a spanyol nyelv kombinációját használva beszél. Szerintem ezt a játékosok sem értik” – mondta Saračević az MTI-nek, majd hozzátette, az első félidő nagyon rossz volt, a másodikban az Európa-bajnoki bronzérmes horvát válogatott sokkal gyorsabban játszott, ezért győztek.

Eredmények és program

Eredmények, A csoport: Brazília–Lengyelország 28:24 (16:11), Norvégia–Oroszország 28:24 (15:11). 3. forduló: Franciaország–Norvégia 31:28 (16:12).