2024. április 19., péntek

Schäuble: Nem lenne értelme a Brexitnek

A német pénzügyminiszter szerint nem lenne értelme a Brexitnek, vagyis Nagy-Britannia távozásának az Európai Unióból, ha az ország továbbra is részese akar maradni az EU egységes belső piacának. Wolfgang Schäuble a BBC televízió tegnapi politikai magazinműsorában határozott nemmel válaszolt arra a riporteri kérdésre, hogy Brexit esetén Nagy-Britannia hozzáférhetne-e az Unió belső piacához úgy, hogy nem fizet be többé az EU költségvetésébe, és nem tekinti magára nézve kötelezőnek az Unión belüli szabad mozgás elvét.

Wolfgang Schäuble szerint egy ország „vagy tagja az egységes piacnak, vagy nem”, köztes megoldás nincs. Vannak olyan nem EU-tag európai országok, amelyek részesei az egységes piacnak, de ezek is fizetnek az EU-költségvetésbe, és el kell fogadniuk a szabad mozgás elvét, anélkül, hogy részt vennének a döntéshozatalban. „Nem igazán értem, hogy az Egyesült Királyság miért akarna úgy az egységes piac tagja maradni, hogy nincs befolyása a döntésekre” – fogalmazott a német kormánypárti politikus.

Szerinte ha a brit EU-tagságról június 23-ára kitűzött népszavazás eredményeként Nagy-Britannia távozik az EU-ból, akkor nem lenne tagja tovább az Unió belső piacának sem, hacsak nem jut olyan megállapodásra Brüsszellel, hogy más, nem EU-tag országokhoz hasonlóan részese marad az egységes piacnak az EU-n kívülről. „Ebben az esetben azonban továbbra is el kellene fogadnia az emberek szabad mozgásának elvét, és be kellene fizetnie az EU költségvetésébe. Ennek nem igazán lenne értelme” – mondta a pénzügyminiszter, hangsúlyozva azt a meggyőződését, hogy a választók „a józan észre alapozva hozzák meg döntésüket”.

„Ha mégis negatív döntés születik, a többi EU-tagállam akkor sem követne el öngyilkosságot”, hanem az adott helyzetben elérhető legjobb megoldásért harcolna. Ez azonban hosszú évekig tartó, igen nehéz tárgyalássorozatot igényelne, és olyan bizonytalanságot teremtene, amely méregként hatna a brit gazdaságra, az európai kontinensre és a világgazdaságra egyaránt” – fogalmazott Schäuble, hozzátéve: jobb az ilyen katasztrófákat elkerülni, semmint a katasztrófa után gondolkodni azon, hogy miképp lehetne a következményekből kilábalni.

A kilépést pártoló tábor egyik szószólója Boris Johnson, London polgármestere, a Konzervatív Párt egyik legbefolyásosabb politikusa – akit a brit sajtó egyöntetűen a 2020-ban esedékes következő parlamenti választásokon már nem induló David Cameron kormányfő legesélyesebb utódjelöltjei között tartanak számon – Schäuble után nyilatkozva kijelentette: azért csatlakozott a Brexit-táborhoz, mert meggyőződése szerint az lenne a kockázatos opció, ha Nagy-Britannia az EU tagja maradna, mivel az Unió – az euró megőrzése érdekében – épp most fejlődik egyre centralizáltabb, mind föderalistább képződménnyé.