2024. március 29., péntek

Történelmi bűnügyek Bácskában

Csütörtök este a Zentai Alkotóházban, az Irodalmi találkozások sorozat keretében Baráth Katalin magyarkanizsai–budapesti krimiszerzővel Tóth Lívia újságíró beszélgetett.

Baráth Katalin (Gergely Árpád felvétele)

Baráth Katalin (Gergely Árpád felvétele)

A népszerű írónő az ELTE magyar és történelem szakán diplomázott, az utóbbiból doktorátust is szerzett, közben jelenleg épp a reklámszakmában dolgozik, a regényírás pedig saját bevallása szerint hobbi a számára. Több műfajt is kipróbált, de a legnagyobb népszerűséget a történelmi krimivel érte el. A fekete zongora, A türkizkék hegedű és a többi, Bácskában, az előző századforduló táján játszódó, az amatőr nyomozó Dávid Veron kalandjait elmesélő regény címe talán olvasóink előtt is ismerősen cseng. Történész lévén Baráth a könyvei megírása előtt komoly kutatómunkát is végez, ezért azokat történelmi korhűség jellemzi, sokat megtudhatunk az izgalmas kalandok olvasása közben arról is, milyen volt a Monarchia végnapjaiban Ókanizsa, Zenta, Szabadka…

A szimpatikus és rendkívül közvetlen írónő nagy mesélőkedvvel szólt a közönséghez. Szó esett magáról a műfajról is, hogy a krimi mennyire a periférián található az irodalomban, emiatt a kiadók nem is nagyon veszik komolyan: ő például az első krimijét először kénytelen volt maga megjelentetni száz példányban, majd amikor ezt követően született róla néhány pozitív hangvételű kritika, csak akkor álltak vele szóba a kiadók is. Hosszan ecsetelte a módszerét, az írást megelőző kutatásokat, majd magát az alkotói folyamatot, hogy elsősorban hétköznapi embereket szeret szerepeltetni, állandó főhőse pedig nem véletlenül nő és amatőr. Mesélt az ifjúsági irodalomról és a forgatókönyvírásról is, hiszen ezekben is kipróbálta magát. Elárulta, hogy Dávid Veront egy ideig most „pihenteti”, és jelenleg egy, a napjainkban játszódó krimin dolgozik.

Mindent összevetve kellemes estében volt része a közönségnek. Végül az is kiderült, az írónőnek ez az első kötetbemutatója a Vajdaságban, ezért arra biztatnám a környék kulturális egyesületeit, hívják őt meg bátran, hiszen egyébként is gyakran jár mifelénk a kutatásai okán. Mert ne feledjük – a mi vidékünkről szól ez a sorozat…