2024. április 19., péntek

Már megint az a vérnyomás...

Az utóbbi két hétben szinte naponta többször jelennek meg betegeim azzal a panasszal, hogy: „Doktornő, már megint magas a vérnyomásom, pedig a nyáron minden rendben volt velem, sőt nem is szedtem a gyógyszereimet rendszeresen.”

Ilyenkor mindig elmosolyodom és elmondom: nyáron, mikor meleg van, az erek kitágulnak, lényegesen csökkenhet a vérnyomás. Ilyenkor szédelgésre, rosszullétre is panaszkodhatnak a betegek, mivel a megszokott alá esik a vérnyomásuk. Ez persze nem mindenkinél van így, mert a mért értékekre más tényezők is hatnak. Ha tehát nyáron alacsonyabb a vérnyomás, az, mondhatni, normális a nagyon meleg időkben.

Hidegben az erek összeszűkülnek, az izomzat tónusa fokozódik, kötőszövetünk rugalmassága jelentősen csökken, merevebbé válik. Mindig káros a hideg? Egyáltalán nem. Hideg hatására szervezetünk immunrendszere aktiválódik, ellenállása fokozódik.

Mivel az évek múlásával emelkedik a vérnyomás, nem véletlen, hogy ősszel újabb vagy erősebb gyógyszert kell bevezetni a csökkentésére. Az optimális érték attól is függ, hogy milyen körülmények között mérik. A betegek többsége az orvosnál az átlagosnál izgatottabb, ennek megfelelően a vérnyomása is magasabb. A Magyar Hipertóniatársaság meghatározása szerint az optimális vérnyomás otthon mért értéke kisebb, mint 120/80 Hgmm. Magasvérnyomás-betegségről akkor van szó, ha a többszöri (legalább egy hetes időközzel való) rendelői mérés alkalmával kapott értékek átlaga minimum 140/90, otthoni mérés esetén pedig 134/84 Hgmm.

A magas vérnyomás előfordulásának veszélye az évek múlásával egyre nagyobb, ez viszont egyáltalán nem jelenti azt, hogy fiataloknál, sőt gyermekkorban ne fordulna elő. Az egyik legnagyobb problémát az okozza, hogy gyakran évekig tünet- és panaszmentes marad, ezért is nevezik néma gyilkosnak. Azon túl, hogy önálló betegségnek tekinthető, a legnagyobb kockázata mégis következményeiben, a későbbi szövődményeiben rejlik.

A tartósan magas vérnyomás a szívnek több munkát ad, károsítja az érfalakat, mindennek a következménye pedig az érelmeszesedés. A leggyakoribb halálokok, a szív- és érrendszeri betegségek (a szívinfarktus, a szívelégtelenség, a szív koszorúereinek problémái, az agyvérzés) hátterében mint fő kiváltó tényező a hipertónia áll. Fontos, meghatározó szerepet játszik a keringési elégtelenség kialakulásában, a szív ritmuszavarainak fellépésében és a hirtelen halál bekövetkeztében is. Sokan kizárólagosan a magas vérnyomásnak „köszönhetik” a maradandó látásromlásukat, alsó végtagjuk keringési okokból való amputálását vagy bénulással, sokszor maradandó beszédképtelenséggel járó agyi károsodásukat. Az orvos feladata tisztázni azt is, hogy pontosan mi okozza a magas vérnyomást, elsődleges vagy másodlagos hipertóniával kell-e számolni. Másodlagos hipertónia esetén ugyanis a kiváltó betegség kezelésére is feltétlenül szükség van.

A magas vérnyomás elkerüléséhez és kezeléséhez az alábbi megoldások javasoltak (a cél a vérnyomás csökkentése 140/90 Hgmm alá, majd stabilan tartása):

n A túlsúly csökkentése és az ideális testsúly elérése

n Étrendbeli alapelvek betartása

n Sószegény étrend betartása (napi 4 g-nál kevesebb só bevitele, ez kb. 2-3 teáskanálnyi konyhasónak felel meg)

n Telített zsírokban szegény, illetve vitaminokban, kalciumban és magnéziumban gazdag étkezés

n Omega–3 zsírsavakat tartalmazó tengeri halak fogyasztása (ilyen például a lazac)

n Rendszeres testmozgás (séta, futás, úszás, kerékpározás stb.)

n A pszichés stressz minimalizálása

n Elegendő pihenés és alvás

n A túlzott alkoholfogyasztás csökkentése

n A dohányzás abbahagyása

A civilizált országok lakosságának mintegy 20 százaléka, a 70 életév feletti lakosságnak pedig fele szenved hipertóniában. Ezért fontos a vérnyomás időszakos ellenőrzése az egészségesnek vélt lakosság körében is.

Végezetül kitérnék az egyik javaslatra a hipertónia elkerülése érdekében, az pedig a rendszeres testmozgás.
A fizikai aktivitás hiánya is emeli a vérnyomást, mert növeli a testtömeget. Próbáljunk meg sétálni mindennap! Váljon ez a napi harmincpercnyi kellemes mozgás a szokásunkká! Megvalósulhat ez futás, gyors lépkedés vagy akár séta formájában is. Nagymamák, nagyapák, amikor beköszönt az ősz, ne csak a TV előtt húzódjanak meg, vigyék sétálni az unokákat!