2024. április 27., szombat

Padlásról vetett búza

Hatalmas vesztességgel küzdenek a gazdák

A szokásosnál kevesebb búzát vetettek el az idén a termelők, ráadásul minőségtelenebb magvakat használtak fel, és a földet sem trágyázták eléggé, így jövőre nem várható jó termés – írta a Beta hírportál, a gazdák nyilatkozataira hivatkozva. 

Jovica Jakšić, a mezőgazdászok független egyesületének elnöke saját gazdaságával példálózott: az őszi vetés során a tavaly bevetett 150 hektárnak a felét vetette be az idén búzával. Alacsony áron tudta ugyanis értékesíteni a terményt az idén, a műtrágya viszont továbbra is nagyon drága. A búza miatt az idén 30-40 ezer eurós kára volt a termelőnek, aki a kukorica betakarítását is félbehagyta. A rendelkezésre álló tárolók ugyanis csordultig voltak azzal a tavalyi terméssel, amit a gazdasági válság miatt az idén sem értékesített az állam. Emellett az időjárás sem kedvezett a terményeknek: a szárazság miatt nem fejlődött megfelelően sem az elvetett búza, sem a repce, a napokban lezúdult eső pedig a földeken maradt kukorica termésének minőségét csökkentette. Így ezért is kevesebb árat számolnak majd fel az egyesületi elnökként is tevékenykedő termelőnek. „Jelentős veszteséggel küzdenek a gazdák: a legtöbben kölcsönökért folyamodnak, hogy ki tudják fizetni a megmunkált földek bérleti díját” – vázolta a helyzetet Jakšić, és hozzátéve, hogy sokan elálltak termeléstől, mert félnek a bizonytalan jövőtől. 

Hasonló gondokról számoltak be a szabadkai gazdák is. Miroslav Matković, a helyi mezőgazdászok egyesületeinek képviseletében megerősítette, hogy az ország északi részén is feleannyi területet vetettek be a termelők búzával, mint korábban. Az ásványi műtrágyák használatát is felére csökkentették, a magvakat pedig „a padlásról” szerezték be – fogalmazott az észak-bácskai termelő.

Hozzátette: az állam még arra sem volt hajlandó, hogy biztosítsa a legolcsóbb minőségi magot a gazdáknak, hisz az is négyszer drágább, mint előző években. „A problémát felvetettük a mezőgazdasági miniszter előtt is a szeptember 29-én megtartott találkozón, ám Jelena Tanasković figyelmen kívül hagyta a problémáinkat” – mondta a szabadkai képviselet elnöke. 

A szerbiai termelőknek október 31-ig ki kellett fizetniük azokat az adósságaikat, amelyek az alapanyagok beszerzése miatt halmozódtak fel, így sokan a nevetséges 13,5 dináros kilogrammonkénti áron adták át a kukoricát – mutatott rá a veszteség egyik okára Nedeljko Savić, a Stig Földműves-egyesület képviselője. Majd alátámasztotta sorstársai állítását: a hatalmas veszteségek miatt a szerbiai gazdák nem tudtak megfelelően befektetni az őszi vetés során. 

Nyitókép: Beta