2024. május 20., hétfő

Támogatás annak jár, aki műveli a földet!

A gazdák kiharcolták a bérelt földek után járó támogatások igénylésének lehetőségét – Várhatják az elmaradt szubvenciók kifizetését is

A mezőgazdasági minisztérium javaslatot tesz egy nyilatkozat kidolgozására, amelyben a gazdák belefoglalhatják azokra a termőföldekre vonatkozó igényléseiket is, amelyekre az eddigiekben nem kaptak állami támogatást – mondta Nedeljko Savić, a požarevaci székhelyű Stig egyesület elnöke azt követően, hogy a mezőgazdasági szervezetek több órás tárgyalásokat folytattak Ana Brnabić ügyviteli kormányfővel és a mezőgazdasági miniszterrel. A találkozón arról is megegyeztek, hogy az állami vezetés a jövőben nem szorgalmazza a Mezőgazdasági Gazdasági Kamara megalapítását – tette hozzá hét gazdaszervezet képviseletében Savić.

A vasárnapi tárgyalásokra azt követően került sor, hogy a múlt csütörtökre időzített találkozóról kivonultak a sumadiai és a Morava menti termelők egyesületének és a brestováci gazdák csoportosulásának képviselői, de példájukat követték a szerbiai agrártermelők társulása és a szabadkai mezőgazdászok egyesülete, illetve a Složni pidikanci, a Stig és a Naše mleko elnevezésű egyesületek vezetői is. Ezt akkor tették meg, amikor kiderült, hogy Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszter meghívására két olyan csoportosulás is érkezett, amely nem támogatja a követeléseiket, és az őszi tiltakozásaikon sem vettek részt. Ahogyan arról korábban is beszámoltunk, a múlt héten a gazdaszervezetek azokról a problémákról egyeztettek volna az államvezetéssel, amelyek a bérelt földek után igényelt állami támogatás kérelmezésekor merültek fel az e-Agrar rendszerben. Ugyanakkor nehezményezték Ana Brnabić azon korábbi kezdeményezését is, mi szerint egy kamara által egységesítették volna az országban működő nagy számú mezőgazdasági szervezet és csoportosulás érdekeit. A mezőgazdászok szerint ugyanis az ernyőszervezettel a kormány épp az ellenkezőjét szeretné elérni, és leépítenék az egyesületek munkáját: a kamara élére saját embereiket helyeznék, akik az állami vezetés utasításai alapján hoznák meg a határozataikat – vélik a gazdaszervezetek képviselői.

Savić szerint azonban vasárnap ígéretet kaptak a kezdeményezés mellőzésére, és részletesen áttárgyalták az állami vezetéssel a bérelt termőföldekre vonatkozó igénylések átadásának problémáját is. Külön kiemelték azokat a földterületeket, amelyek alapján az eddigiekben egyszer sem kaptak állami támogatást a gazdák. Megegyeztek, hogy 45-60 napon belül, az új kormány magalakítását követően kezdeményezik a bejegyeztetés módját szabályozó törvény módosítását. Az új rendelkezések pedig a jövőben lehetővé teszik egy nyilatkozat kitöltését, amellyel bejegyeztethetővé vállnak a bérelt földek is – számolt be találkozó eredményéről a Stig egyesület elnöke. Magyarázata szerint az új módosítás kötelezi majd a földek tulajdonosait arra, hogy szerződést kössenek a területekeiket művelő gazdákkal. Ugyanakkor az állami támogatás igénylésekor elegendő lesz, ha a gazdák közjegyző által hitelesített nyilatkozattal kijelentik, hogy bérlőként ők művelik a szóban forgó földeket, és „megoldhatatlan jogi problémák miatt nem tudják ezt bérleti szerződéssel bizonyítani”. A szubvenció igénylésének a jogát pedig azzal nyerik el, hogy a nyilatkozat kötelezi a termelőket a bérelt földek művelésére – részletezte Savić.

Korábban azzal érveltek a gazdák, hogy az általuk bérelt területek tulajdonosai többnyire külföldön élnek, és nem hajlandóak velük közjegyző által hitelesített szerződést kötni. A dokumentum csatolását ugyanis tavaly még nem követelte meg az e-Agrar rendszer, ám az idén kötelezővé tették számukra. Ezzel pedig ellehetetlenítették azt a közös törekvést, hogy az állami támogatás ahhoz jusson el, aki valóban műveli az adott földterületeket – állították a termelők.

Miroslav Matković, a szabadkai mezőgazdászok egyesületének elnöke beszámolt a tárgyalás további eredményeiről is. A találkozó folyamán ugyanis kitértek azokra a tavalyi szubvenciókra is, amelyeket a gazdák szerint egyes termelők nem kaptak meg. A mezőgazdasági miniszter korábban többször is cáfolta a kijelentéseiket, és magas arányú kifizetettségről számolt be a szerb sajtóban. Most azonban ígéretet tett arra, hogy az esetlegesen elmaradt, 2023-as támogatásokat a közeljövőben folyósítják az érintett gazdáknak. 

A tárgyaláson kitértek az államilag támogatott üzemanyag árára is: a jelenlegi álláspont szerint a gazdák továbbra is literenként 179 dináros áron szerezhetik be az üzemanyagot a NIS töltőállomásokon, más kutakon viszont a kereskedelmi árból kérhetnek visszatérítést az államtól – nyilatkozta a sajtónak Matković. Hozzátette: az üzemanyag árára az elkövetkező tárgyaláson is visszatérnek, amelyen a gazdaságok összekapcsolásának lehetőségeit is megvitatják. 

Nyitókép: A megállapodás lényege, hogy az állami támogatás ahhoz jusson el, aki valóban műveli az adott földterületet (Fotó: Dávid Csilla)