2024. május 19., vasárnap

Fordult a kocka, kivitelre is jut áram

Az igazi tél beköszöntével jelentősen növekedett az áramfogyasztás, így az európai tőzsdéken a tavaly decemberi 70-80 euróról 120 euróra ugrott a megawattóra ára. 

Szerbiában csupán egy nap alatt ötödével emelkedett a fogyasztás. Minden ötödik háztartás árammal fűt vagy pótolja a hiányzó meleget, a szokásosnál többen kapcsolják be a kis hősugárzókat, a hőtároló kályhákat pedig gyakran a nappali, drágább árammal is töltik, de az áramellátás eddig zavartalan.

David Žarković, a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) elektroenergetikai részlegének végrehajtó igazgatója az RTS műsorában közölte, a fogyasztás egyharmadát biztosító hőerőművek lerakataiban van elegendő szén, és ezen a télen kivitelre is jut áram. A termelés stabil, január első 10 napjában 78.000 MWh áramot szállítottak külföldre, amiből 6,7 millió eurós bevételt könyveltek el. Jelena Matejić, a Szerbiai Villanyhálózat (EMS) vezérigazgatója azzal is igyekezett megnyugtatni a lakosságot, hogy az áramátvitel is mindeddig stabil. Mint mondta, akkor adódhatnak gondok a távvezetékekkel, amikor a hőmérséklet-csökkenést eső kíséri, de szerencsére tavaly jól felkészültek az ilyen helyzetekre, a felújítási  munkálatokat idejében befejezték, a regionális központokban tartalék villanyoszlopok is rendelkezésre állnak, így zord időjárás esetén is gyorsan tudnak reagálni.

Az alacsony hőmérsékletek miatt egész Európában megnövekedett az áramfogyasztás, ezzel együtt a megawattóra ára is, amely már a 120 eurót is elérte. Ezekben a napokban Németország, Olaszország és Magyarország importálja a legtöbb áramot. Miloš Mladenović, a szerbiai áramtőzsde, a SEPEKS végrehajtó igazgatója azt mondja, az időjárás alakulása hat ki a legnagyobb mértékben és a leggyorsabban az áramfogyasztásra és az ár alakulására, de szerepet játszik a gáztárolók feltöltöttsége, és közvetetten befolyással bírnak a makrogazdasági és a nemzetközi politikai tényezők is.

Nyitókép: Beta