Ezt a szlogent (Svi na stadion) hangoztatja, de nagyon, ma már nemcsak az SOS tv-csatorna, hanem a legtöbb szerb nyomtatott sajtótermék is. Már jó ideje nyomják, ennek a bajnokságnak a végén pedig majd nagy büszkén kimondják, hogy 10,15%-kal, sőt talán még többel is nőtt az első osztályú bajnokság látogatottsága, mert ők… Persze el fogják hallgatni, hogy a Radnički 1923 és a Novi Pazar hozza ezeket a plusznézőket (például a 2. fordulóban 16500 nézőjük volt a Rad és a Spartacus ellen!), és ha „szerencséje volna a ligának!”, akkor kiesne még a BSK, a Metalac, sőt a Hajduk meg az OFK Beograd (a két- és háromszáz nézős csapatok) is, és a helyükre jönne egy niši, kragujevaci, kruševaci és a jó ég tudja, ki, mert a fent említettek már annyira leégtek, hogy senki sem nézi őket, s bárki jobb volna helyettük.
Eszem ágában sincs most valami mélyreható kutatómunkába fogni, és „megálmodni” az ötvenes és hatvanas évek nézőseregeit, azaz azt, hogyan kellene valóban visszahozni az egykori „fociőrülteket” a lelátókra. Egyszerűen más világot élünk, és ennek a kis országnak még másabb a világa, mint a többinek! Ezt talán nem kell firtatnom, hisz benne vagyunk nyakig… abban a bizonyosban. Egy-két dolgot azonban érdemes megemlíteni, mégpedig azokat, melyek teljesen mások itten és „ottan” is, s talán nem kell leírnom, hogy ezen mit és kit értek. Itten senki nem lehet nagyobb, mint a fővárosi két nagy. Pestet és Budát viszont ma már nem veszik komolyan vidéken! Három sokszoros bajnok, a Vasas, az Újpest és a Ferencváros a táblázat utolsó negyedében van, és retteghet a kieséstől!
Nincs már Puskás, de Bobek sem!
E két hazám valaha egészen komoly erőt jelentett ebben sportjátékban, manapság azonban senki a világon nem veszi komolyan egyiket sem. Sem a válogatottakat, sem pedig a klubokat. Egyben a szerb játékosok lényegesen jobbak, mert többen és nagy külföldi csapatokban játszanak. Továbbá egyetlen magyarországi játékos sincs itt Szerbiában, viszont harmincvalahány szerb van „odaát”! Mindkét nemzet labdarúgóklubjai nagyon rosszul állnak a világranglistán… és csapataik tele vannak hatodrangú idegenekkel! Hát, akkor miért volnánk a lelátókon?! Sajnos nem találtam kimutatást a tavalyi évről, és kénytelen leszek használni a világhálón lévő 2008–2009-es kimutatást, hogy milyen is a legjobb ligák támogatottsága, és hol van tulajdonképpen a labdarúgás a sportok versenyében. Ha a teljes nézőszámot vesszük alapul, akkor az első tíz a következő: 1.Major League Baseball (USA) 73402524 (2430 meccs), tehát hetvenhárommillió!, 2.Nippon Pro. Baseball (Japán) 22399679 (846), 3.National Basketball (USA) 21549238 (1230), 4.National Hockey League (USA) 21475223 (1230), 5.National Football League (USA) 17469552 (1230), 6.Premier League (Anglia) 13527815 (380), 7.Bundesliga (Németország) 13024890 (306) 8.La Liga (Spanyolország) 11067120 (380), 9.Football L. Championship (Anglia, II. osztály) 9875832 (552), 10.Serie A (Olaszország) 9615546 (380). A táblázaton van négy amerikai, két angol és egy-egy német, spanyol és olasz, valamint japán sport, azaz liga. Az angol labdarúgás az egyetlen két helyezéssel az első tízben! Érdekes, hogy meccsenkénti átlagban egészen más a helyezés, éspedig: 1.az amerikai futball 68240 nézővel, 2.a futball-Bundesliga 42566, 3.az angol Premier League 35600, 4.az USA-beli baseball 30338, 5.a spanyol La liga 29124, 6.a japán baseball 25926, 7.az olasz Seria A 25304, 8.az angol „második” liga 17897, 9.az USA-beli kosárlabda 17520, 10.az USA-beli jégkorongverseny átlagosan 17460 nézővel.
Meg kell jegyezni, hogy a kosárlabdázók és a jégkorongozók stadionjai sokkal kisebbek, mint a többi sportág stadionjai.
S hol vannak a mieink? A nyolcadik oldalon! A fentiekhez képest a magyar első liga a 112678 totál nézővel, a szerb profi liga pedig a 114519 nézővel. Szó sincs róla, hogy fizetővendéggel! Mert ugye a szervezett szurkolók nemcsak hogy nem fizetnek, nekik jár a belépő! Tehát… pofa be! – mondta volna István nagybátyám! Mindezek után ki kell mondanom, nem biztos, hogy ezek a számok 100%-osak, de valamit mégis mondanak, és az nagyon lesújtó ránk nézve. Harmadik hazám nyolccsapatos ligája 1,1millió nézővel dicsekedhet, ami bennem nagyon szép emlékeket ébreszt, hisz könyékig volt a karom a profi liga megalakításában.
Apróságok – fullánkok, észrevételek s egyebek
Manchester és Liverpool „annyira északon van”, hogy mind a két nagy klubban skót a menedzser – Sir Ferguson és Dalglish. A Manchester City annak ellenére, hogy pillanatnyilag vezet, nem számít igazi nagyságnak. Pedig hát volt bajnok nem is egyszer, de nem ebben a ligában. Mindkét manchesteri csapattal játszott az ausztrál válogatott, és nagyon jók az eredményeim: a Uniteddel 0:0 Sydneyben, a Cityt meg otthonában vertük 3:1-re. Viszont Ferguson és Dalglish megkeserítette életemet, mert a vb-selejtezőben Skócia ellen 0:2 és 0:0 volt.
Nem egyszer mondtam már, hogy nagy Liverpool-szurkoló… voltam! De még így is örültem a United megtorpanásának Liverpoolban. Egyetlen dolog szúrta azonban a szememet, mindkét edző – de nem csak ők – a tenyerével akarta a Napot, azt a tüzes égitestet, kordában tartani. Úgy látszik, Angliában nagyon kevés ilyen délután van (leginkább késő este játszanak), vagy nagyon drágák lennének a napszemüvegek?! Ezen a meccsen volt egy érdekes öngól is – a sorfalban álló Giggs betojt, és kislányosan kifordult, a labda róla kapott olyan irányt, hogy a kapus csak sírhatott!
Nadal a napokban elmondta, hogy a sokkal nagyobb labda szerelmese volt. Meg is mutatta az egyik mérkőzésén, amikor a labdát ragyogó érzéssel sarokkal passzolta a labdaszedő gyereknek. Mégpedig jobb lábbal! Tudnivaló, hogy jobb kézzel csinál mindent, kivéve a legfontosabbat – ballal teniszezik, mert a nagybátyja úgy gondolta, hogy ez előny lesz neki. Ördöge volt.
Vasárnap a Novi Sad–Inđija meccs előtt ünnepféleség volt. Kevert valami, a klub kilencvenedik születésnapját, valamint a kanárik I. ligába jutásának ötvenedik évfordulóját akarta az új klubvezetés egy csapásra megünnepelni. Meg is jelent egy csapatra való „kanári”, de a bemondónak és helyi szerb napilap tudósítójának az nem volt elég, három olyan játékosnak a nevét is felolvasták, akik nem voltak ott, és az enyémet is. Valószínűleg azért, mert jobb a több, mint a kevesebb. Kapott a városvezetés is a dolgon, és meghívtak bennünket a városháza nagytermébe, itt heten voltunk, mint a gonoszok, és Klipa testvére: Gavanski, Klipa, Német, Tojagić, Kozlina, Vratnjan, Vlaški és jómagam. A napilap ezúttal nem akart lesre futni, és csak Aleksandar Kravić sportfelelős városvezető nevét közölte… Meglepetésre Kravić meglehetősen sokat tud a sárga-kékekről, s egyebek között azt is elmondta, hogy a klubnak most sokkal jobb vezetősége van, és a város is segíti majd. Megittunk egy málnaszörpöt, és az élet megy tovább… s mi, a „veteránok”, lassan elfogyunk…
Olvasd a Képes Ifjúságban:


A hétvégi számban két kollégám is írt internetes tapasztalatairól, egyrészt arról, hogy a rendszer megfigyeli a felhasználók napi rutinját, kapcsolatait, profilt készít, másrészt arról, hogy mi történik, ha valaki gyanútlanul rákattint egy ablakra.
Mindenkinek megvan a maga története. Engem mostanában a gmail levelezés tolakodó figyelmessége zavar. Évek óta használom a címet, de csak az utóbbi hónapokban jutott eszükbe másnaponként megkérdezni, hova leszek a bánattól, ha elfelejtem a jelszavamat, mi sem egyszerűbb: adjam meg a saját érdekemben a mobilszámom, a nevem, a címem, a jelszavam. Na ne. Különben is rátetováltattam a …
Nemrég egy külföldi utam repülőgép-helyfoglalását intéztem. Mit ad isten, még be sem fejeztem a levelet, felcsapódódott egy sáv, rajta villogott az egyik légitársaság összes ajánlata azon a vonalon és azon a nyelven, amin éppen írtam.
Ennél is vadabbul akartak segíteni a múlt héten. Egy szöveget küldtem, egy rövid válasszal. Hogy hova és mit, azt a Nagy Testvértől megtudhatják, mert a hálózat agya tökéletesen működik, míg mi csak halandók vagyunk. Nyomtam a küldés gombot, mire elém vágódott egy ablak, amely ékes magyarsággal figyelmeztetett, hogy a szöveget, amit a levélben említettem, elfelejtettem csatolni!
Lepöccintettem az ablakot, mint legyet az ablakpárkányról. Csak azért is elküldtem így. Majd újra, csatolva. Aggódjon értem a halál, ne a rendszer.
Vajdaságban: ma felhős idő lesz, eső, zápor, zivatar egyaránt lehet, sőt felhőszakadás is. Gyenge délkeleti szél fúj. A hőmérséklet reggel 15 és 17, nappal 18 és 20 fok között mozog.
Az ország területén: túlnyomórészt borús időtől tarthatunk, a reggeli órákban északon és nyugaton esővel, záporral, mennydörgéssel, majd ez napközben az ország többi részére is kiterjed. Az esti órákban nyugaton és délen csökken a felhőzet és megszűnik a csapadék. Mérsékelt délnyugati szél fúj. A hőmérséklet reggel 12 és 17, napközben 16 és 22 fok között alakul.
Távolabbi előrejelzés szerint: szerdán és csütörtökön változóan felhős, hűvösebb idővel számolhatunk, ismétlődő esővel, záporral. Csütörtökön este nyugaton és délen csökken a felhőzet és megszűnik a csapadék. Pénteken és szombaton mérsékelt felhősödés, melegebb várható.
Európában: ma szomorkás időre kell felkészülni a kontinens középső és nyugati részein, az Appennini- és a Balkán-félszigeten. Helyenként kiadós csapadék hullik. Franciaország déli részén és a Mediterráneum nyugati felében erős, időnként viharos erejű szél fúj. A leghűvösebb főváros Dublin, mindössze 17 fokos maximális hőmérséklettel, a legmelegebb viszont, ami ritkán történik meg, Moszkva 28 Celsius-fokkal.
A Balkán-félszigeten: ma változékony lesz az időjárás, több helyen eső, zápor alakulhat ki, csak a legdélebbi részeken lehet napsütésre számítani. A nappali hőmérséklet 18 és 26 fok között mozog.
1447
Szent Rita ünnepe, akit a kétségbeejtő helyzetbe került emberek, az anyák és a meddők védőszentjeként tisztelnek.
1867
Kossuth megírta híres Cassandra-levelét, amelyben a kiegyezés ellen tiltakozott.
1879
Ferenc József magyar király jóváhagyta a magyar nyelv oktatását.
1885
Meghalt Victor Hugo francia költő, regény- és drámaíró.
1907
Megszületett Laurence Olivier világhírű Shakespeare-színész és rendező. Ismertebb filmjei: A Bounty; A hazárdőr; Drakula, A Názáreti Jézus I-II; Maraton életre-halálra; Angliai csata; A Manderley-ház asszonya; Lady X válása. Shakespeare filmadaptációi: V. Henrik, Hamlet, III. Richárd.
1924
Megszületett Charles Aznavour, örmény származású, francia színész, zeneszerző.
1927
Budapesten megszületett Oláh György, magyar származású, Nobel-díjas kémikus.
1940
Megszületett Polgáron Pécsi Ildikó Jászai Mari-díjas színésznő, komika. Ismertebb filmjei: Linda; Indul a bakterház; A koppányi aga testamentuma; Herkulesfürdői emlék; Mese habbal; Mit csinált felséged 3-tól 5-ig?; Az aranyember; Pesti háztetők; Eszpresszóban.
1974
Megszületett Ónodi Henrietta, olimpiai bajnok tornásznő.
1455
Angliában kezdetét vette a "rózsák háborúja", amely két uralkodóház, a Lancaster (jelvénye a piros rózsa) és a York-ház (jelvénye: fehér rózsa) közötti trónharc, illetve a mögöttük álló főnemesi pártok csatározása volt.
Esküvőbe „csöppent” tíz métert zuhanva egy házasságkötő terem padlásáról egy férfi Németországban és épp a menyasszony lába előtt terült el, aki sokkot kapott.
Az eset Unterfrankenben történt, a padlás padlózata nem bírta el a 20 éves Stephan Pfeifert, aki részegen ment fel, mert szerette volna kialudni mámorát egy csendes zugban. A férfi esését valamelyest felfogta egy balkonkorlát, így megúszta a zuhanást csípő- és bordatörésekkel.
A menyasszony, Anett Friedmann is szerencsés, mert ha kicsit előrébb áll, a férfi a halálát is okozhatta volna, így csak a hangulatot csapta agyon – adta hírül az austriantimes.at című osztrák hírhonlap.