2024. május 20., hétfő

Kit szeretnek a szúnyogok?

Kevés kivétellel mindenkit. Úgy tűnik, az előttünk levő nyár a szúnyoghadjárat évadjaként lesz emlékezetes, hiszen kétlem, hogy az elmúlt évtizedekben voltak számukra kedvezőbb éghajlati viszonyok. Minden együtt volt ezen a tavaszon, ami kedvez szaporodásuknak: eső, áradás, tócsák, majd megjött a hirtelen meleg, amire testünk – mivel képtelen a gyors alkalmazkodásra – verejték- és szén-dioxid-felhőkkel reagált.

Az orvos-kutatók szerint a magas koleszterinszint mellett ez a két dolog különösen vonzza a szúnyogokat. A nőstény egyedeknek (a hímek növényevők) a peterakáshoz szükségük van a vérre, nem is akármilyenre. A kutatások szerint a peték fejlődéséhez elengedhetetlen a koleszterin nagy mennyisége a vérben. Erre mondják: a szegény embert – nem elég, hogy magas koleszterinszintje van – a szúnyogok is marják. Talán ez lenne a felelet arra a gyakran feltett kérdésre, hogy akadnak-e személyek, akiket jobban kedvelnek a szúnyogok. Eltekintve a Tüskevár Matula bácsijától, akit az író szerint nem csíptek, a felelet többé-kevésbé nemleges. Egy alapos vizsgálat kimutatta, hogy 838 önkéntes közül egy akadt, aki valamelyest kevésbé vonzotta a szúnyogokat. A vércsoportokkal végzett vizsgálatok sem egyértelműek: amíg egyes kutatók esküdnek a 0 vércsoport vonzóerejére, mások a többi hármat, az A-t, B-t és az AB-t jelölik a vérszívók kedvencének. A meztelen igazság az, hogy az éhes szúnyog senkit sem kímél, ha az nem rendelkezik riasztószerekkel. Különösen a vízpartokon, de sokak meglátása szerint ma már bárhol vagyunk, megfelelő ellenszerek nélkül vesztesekként, apró, piros, viszkető csípésekkel, olykor pedig duzzadt, gyulladásos, váladékozó sebekkel kerülünk ki az ellenük vívott harcból. Ez utóbbi tünet a vakargatás következményeként a körmünkből eredő bakteriális fertőzés velejárója, s ez esetben elkerülhetetlen az orvosi segítség igénybevétele. A súlyos, az egész szervezetünkre kiterjedő allergikus reakció, bár nem kizárt, rendkívül ritka. Magam, a 40 éves orvosi gyakorlatom alatt – ellentétben a darazsak és méhek csípése okozta allergiával – nem találkoztam vele. A malária nem a mi éghajlatunk betegsége, nem árt azonban felkészülni rá, ha utunk Afrikába vinne.

 Miért is viszket?

A viszketést a csípés következtében sejtjeinkből felszabadult hisztamin okozza. Ez a felfedezés két kérdésre is választ ad: akinél fokozottabb a hisztaminfelszabadulás, a viszketés erősebb, szinte égető. Másrészt a leghatásosabb gyógyszert természetesen a gyors hisztaminsemlegesítő kenőcs jelenti.

 Megelőzési lehetőségek és a kezelés

A fehér színt kerülik, míg egy fekete póló vonzza őket. A gyertya és a cigaretta füstje némileg eltéríti, a virágillatú parfümök és az alkohol pedig vonzza őket. Szabaduljunk meg környezetünkben minden olyan eszköztől, amely összegyűjtheti az állóvizet! A szúnyogháló, a hosszú ujjú ing, a nadrág, továbbra is a legmegbízhatóbb.

A rovarirtó sprayak használata, különösen hosszú távon, felette aggályos, rákkeltő hatásuk miatt. Ezeknek zömét az Európai Unió 2008-ban kivonta a forgalomból, nálunk azonban sajnos még virágkorukat élik. A természetes riasztószerek közül leginkább ajánlatos a citrusfélék (grépfrút, narancs, citrom, pomelo) és a szegfűszeg együttes használata. Ha a megfelezett narancsra vagy citromra szegfűszeget szórunk, majd leöntjük tömény szesszel, a kipárolgó illat hatékonyan tartja távol a szúnyogokat. A szegfűszeg más módon is jó riasztószer: porrá törve gézzsákban akasszuk fel a lakásban! Kedvelt megoldás a füstölőspirál. Nemcsak lakásban, hanem szabadban is alkalmazható.

A szúnyogcsípés kellemetlen tünetei egy-két nap alatt magától gyógyulnak, ha fel szeretnénk ezt gyorsítani, használjunk a sérűlt bőrterületre antihisztamin-alapú (Synopen, Fenistil) vagy kortikoszteroidos krémet! Semmiképpen ne használjuk ezeket a gyógyszereket tabletta vagy szirup formájában orvosi előírás nélkül, mert mellékhatásuk kiszámíthatatlan. Újabban több tudósítás jelent meg az antihisztaminos krémek allergizáló hatásáról. Bánjunk velük óvatosan!

A házilag használt szerek tára szinte felsorolhatatlan. Mindenkinek van egy titkos receptje. Íme néhány példa: a csípést bedörzsölhetjük ecettel (a legjobb az almaecet), citrommal, de jó a krumpli, a banánhéj, a gyertyaviasz. Az érintett területen alkalmazott nyugtató készítmények: a mentol, a kámfor, a kamilla, az eukaliptusz szintén segíthet.